Zeytinliklerde madencilik faaliyetlerine izin – Son dakika ekonomi haberleri – Sözcü

Tapuda zeytinlik olarak kayıtlı olan alanlarda ülkenin elektrik ihtiyacını karşılamak suretiyle yürütülen madencilik faaliyetlerine izin verilebilecek. Sahadaki etkinlik bittiğinde rehabilite edilmesi şartı aranacak.

Zeytinliklerde madencilik faaliyetlerine izin

Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın maden yönetmeliğine bir madde ekleyen yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tapuda zeytinlik olarak kayıtlı olan alanlarda ülkenin elektrik ihtiyacını karşılamak suretiyle yürütülen madencilik faaliyetlerine izin verilebilecek.

Buna nazaran, ülkenin elektrik ihtiyacını karşılamak suretiyle yürütülen madencilik faaliyetlerinin tapuda zeytinlik olarak kayıtlı olan alanlara denk gelmesi ve faaliyetlerin başka alanlarda yürütülmesinin mümkün olmaması durumunda, bu faaliyetlerin bitiminde sahanın rehabilite ederek eski hale getirileceğinin taahhüt edilmesi şartıyla zeytin sahasının madencilik faaliyeti yürütülecek kısmının taşınmasına izin verilebilecek.

Bu kapsamda, sahada madencilik faaliyetleri yürütülmesine ve bu faaliyetlere ilişkin geçici tesisler inşa edilmesine kamu yararı dikkate alınarak Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanlığınca izin verilebilecek.

FAALİYET BİTİMİNDE REHABİLİTE EDİLECEK

Verilecek izinler için madencilik faaliyeti yürütecek kişinin madencilik faaliyetleri bitiminde sahayı rehabilite ederek eski hale getireceğini ve Ziraat ve Orman Bakanlığınca uygun görülecek alanda dikim normlarına uygun, etkinlik yürütülecek saha ile eşdeğer büyüklükte zeytin bahçesi tesis edeceğini taahhüt etmesi mecburi olacak.

Zeytin sahasının taşınmasına ilişkin tüm harcama ve taleplerden madencilik faaliyeti yürütmesi yönünde lehine karar verilen şahıs görevli tutuldu. (REUTERS)

Zeytinlik alan için flaş karar İlginizi Çekebilir Zeytinlik alan için flaş karar Fitch'ten Türk bankaları açıklaması İlginizi Çekebilir Fitch’ten Türk bankaları açıklaması Buğday fiyatları son 10 yılın en büyük yükselişini kaydetti İlginizi Çekebilir Buğday tutarları son 10 senenin en büyük yükselişini kaydetti

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.