Zelenskiy’den Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu hakkında çarpıcı açıklama

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları devam ederken Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Ukraynada yaşanmış olan savaşı durdurmaya yönelik diplomatik hamleler hayata geçirmeye devam ediyor.

Zelenskiy yapmış olduğu halka sesleniş konuşmasında, bu savaşı durdurmak adına neler yapılabileceği mevzusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve NATO liderleriyle konuştuğunu belirterek, Ukrayna İstihbarat Servisinin (SBU) 30. yılını kutladı ve Rusya Müdafa Bakanı Sergey Şoygu’nun ortadan kaybolduğuna değindi.

HEP HATIRLAYACAĞIZ

Konuşmasında, SBU’nun kuruluşunun 30. yıldönümünü kutlayan Zelenskiy, Sevgili Ukrayna halkı sözlerime başlamadan ilkin şahsım ve halkım adına 30 yıl ilkin 25 Mart’ta kurulan SBU’yu kutlamak isterim. 8 senelik Donbas’taki ve 1 aylık Ukrayna’daki harpte kendilerini gösterdiler. Biz SBU’da çalışan ve yaşamını kaybedenleri hep hatırlayacağız. 1 aylık harpte SBU çalışanlarına 77 madalya verildi. Bunlardan 2 tanesi yaşamını kaybedenlere verildi. Onların kahramanlıkları yardımıyla 20 işgalci yok edildi ifadelerini kullandı.

RUSYA SAVUNMA BAKANI SERGEY ŞOYGU KAYBOLDU

Rusya Müdafa Bakanı Şoygu’nun ortadan kaybolduğunu ve ülkesinde yaşanmış olan savaşın detaylarını aktaran Başkan Zelenskiy , 1 hafta içinde kuvvetli ataklar yaptık. Rusya’nın Müdafa Bakanı Şoygu bir yerlerde kayboldu. 16 bin ölü Rus askerleri içinde komutanlar da var. Bunlar ne için öldüler? Kime ne yarar sağlamış oldu? Yedi gün içinde 18 insani koridor açıldı ve bunlarla 37 bin 606 şahıs kurtarıldı. Bunlardan 26 bin 477’si Mariupol’den Zaparoji’ye geçenler. Ruslar Mariupol’de bizim insanlarımızı kullanarak kentte yardımları kendileri yapıyormuş şeklinde gösteriyorlar. İşgalcilerin yaptıkları hakkında data vermeye devam edeceğim. Tüm dünyanın Rusya’nın Ukrayna’da neler yaptığını bilmesini isterim dedi.

ERDOĞAN VE NATO LİDERLERİYLE GÖRÜŞTÜM

Ülkesindeki muharebeye ilişiklin Cumhurbaşkanı Erdoğan ve öteki NATO liderleriyle görüştüğünü bildiren Zelenskiy, şunları söylemiş oldu;

*İtalya, Japonya, Fransa ve İsveç Parlamentolarında, NATO’da ve G7’de konuştum. Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve NATO liderleriyle görüştüm. Hangi yaptırımlar Rusya’nın saldırılarını durdurabilir onu konuştuk.

Ukrayna devleti, yurttaşlarımız karşısında görevlerini yerine getirecek. Emekli maaşları Chernigiv bölgesinde yattı, öteki bölgelerde de kısa süre içinde yatacak. İşini kaybedenlere yardım edilecek.

*Barıştan sonrasında evlerimizi onaracağız. Programın detaylarını Ukrayna Başbakanı Denis Şmigal açıklayacak. Gazetecilerimize de teşekkür etmek isterim. Editörlerimize, sunucularımıza, muhabirlerimize, kameramanlara, rejisörlere, hepsine. Ukraynalıları gece gündüz doğru haberlerle bilgilendiriyorlar. Size minnettarım. Yaşasın Ukrayna.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.