Zelenskiy’den NATO üyelerine kritik uyarı

Zelenskiy, Eğer semalarımızı (Ukrayna Hava Sahası) kapatmazsanız, Rus füzelerinin sizin bölgenize, NATO topraklarına, NATO vatandaşlarının evlerine düşmesi an meselesidir dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy son yapmış olduğu halka sesleniş konuşmasında, NATO’ya net mesajlar gönderdi. Rusya’nın, Ukrayna’nın Lviv kentindeki Internasyonal Barışı Koruma ve Güvenlik Merkezi’ni vurduğunu ve bu noktanın NATO üyesi Polonya’ya 20 kilometre mesafede bulunduğunu ifade eden Zelenskiy, Bugün gene kara bir gündü. Rus füzeleri ve bombaları gene doğudan batıya ülkemizi vurdu. Yalnız Lviv bölgesine 30 roket düştü. Internasyonal Barışı Koruma ve Güvenlik Merkezine yönelik bombardımanda 35 şahıs yaşamını yitirdi, 134 şahıs de yaralandı. Rusya topraklarını tehdit edebilecek hiçbir şey olmadı ve bir tek 20 kilometre uzakta NATO sınırları var ifadelerini kullandı. NATO üyesi ülkelerin liderlerini geçtiğimiz yıl uyardığına dikkat çeken Zelenskiy, Ve şimdi yine ediyorum. Eğer semalarımızı (Ukrayna Hava Sahası) kapatmazsanız, Rus füzelerinin sizin bölgenize, NATO topraklarına, NATO vatandaşlarının evlerine düşmesi an meselesidir dedi.

BU, RUS ORDUSUNUN KASITLI BİR SALDIRISIYDI

Rus saldırılarında yaşamını kaybeden ABD’li gazeteci Brent Renoya değinen Zelenskiy, bunun Rusya tarafınca kasıtlı bir hücum olduğu kaydetti. Zelenskiy, ABDli gazeteci Brent Reno bugün Kiev bölgesinde öldürüldü. Meslektaşı yaralandı. Bu, Rus ordusunun kasıtlı bir saldırısıydı. Ne yaptıklarını biliyorlardı. Fakat Batıdaki hepimiz ne yaptıklarını bilmiyor şeklinde görünüyor ifadelerini kullandı.

ULUSLARARASI MÜZAKERELER ÖNEMLİDİR

Ek olarak konuşmasında, bugün Ukrayna için savaşan yaralı Ukrayna askerlerini ziyaret ettiğini hatırlatan Zelenskiy, Ukrayna doktorlarına, hemşirelerine ve tüm hastanelerin çalışanlarına teşekkürlerini iletti. Bunun yanı sıra internasyonal müzakerelere de devam ettiğini belirten Zelenskiy, Bulgaristan, Slovakya, Çekya, Romanya, Polonya, İngiltere. Internasyonal müzakereler önemlidir. Bu ülkelerin desteğini hissediyoruz. Ordumuzun desteğini hissediyoruz. Bu mühim şeklinde konuştu.

KİEV VE LUHANSK BÖLGESİNDE 5 BİN 550 KİŞİ KURTARILDI

Ülkesinde sivillerin tahliyesine yönelik çalışmalardan da bahseden Zelenskiy, 10’dan fazla insani koridor çalıştı. Kiev ve Luhansk Bölgesi’nde 5 bin 550 şahıs kurtarıldı. 6 gün içinde 130 binden fazla. Ne yazık ki, Mariupoldaki insani yardım koridoru engellendi. Lüzumlu her şeyi yaptık. Rus birlikleri kargoların ve otobüslerin hareketini bozdu. Fakat yine tecrübe edelim. Yine deneyeceğiz. İnsanlarımıza yardım edene kadar. Bundan dolayı onlar bizim ifadelerini kullandı. (İHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.