Zelenskiy: “Ukrayna halkı karar verecek”

Rusyanın 24 Şubat tarihinden bu yana Ukraynaya yönelik saldırıları aralıksız devam ederken, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy işgale ve son duruma ilişkin batılı medya kuruluşlarına röportaj verdi. Röportajı esnasında, en fazlaca dört gözle beklenen mevzulara açıklık getirerek soruları cevaplandıran Zelenskiy, Rusya’nın Kırım ve Dobass Bölgesi’ndeki Donetsk ve Luhansk’ı talep etmesini değerlendirdi.

ÇIKIŞ YOLU BULMALIYIZ

Hitabı esnasında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesi durumunda Kırım ve Donbass konusunu görüşmeye hazır olduğuna dikkat çeken Zelenskiy, Başkan olduğumda, topraklarımızın hiçbir bölümünü artık veremeyeceğimizi, Donbas ve Kırımı geri almak için her şeyi yapmamız icap ettiğini söyledim. Bu, bir vakit meselesi. Şimdi bu savaşı ne vakit durdurabileceğimiz sorusu var. Hem Kırım hem de Donbass hepimiz için zor bir durum. Çıkış yolu bulmalıyız. Bundan dolayı güvenlik talepleri savaşın sonunu getirecek. Rusya Devlet Başkanı Putin ile ilk görüşmemde, bu mevzuları gündeme getirmeye hazırım. Fakat bu kararın ilk görüşmede verilmeyeceğine de inanırım. Güvenliğin güvence altına alınması söz mevzusu olduğunda, anayasal değişikliklerden ve mevzuattaki değişikliklerden de bahsedeceğiz. Ve bunun hakkında konuşursak her halükarda bir tek Başkan tarafınca karar verilmeyecek. Bu oldukça uzun bir süreç. Hem Ukrayna Parlamentosu (Rada) hem de Ukrayna halkı karar verecek ifadelerini kullandı.

BİZ RUS HALKIYLA SAVAŞMIYORUZ

Kendilerinin Rusya ile savaşmadığını, Rusya’nın kendilerine harp açtığının altını çizen Zelenskiy, Rus halkıyla kimse savaşmıyor. Ve kimse Rusya ile harpte değil. Buraya geldiler ve Ukrayna ile harp halindeler, biz bilhassa burada bulunan Rus ordusuna, askerlerine ve subaylarına karşı savaşıyoruz. Askerlerimiz onların topraklarına girmedi. İkincisi, basit insanlarla harp halinde değiliz ve genel olarak meydanlara çıkmaya korkan, toplumsal medyaya girmeye korkan ve Ukraynayı desteklemekten dolayı işini kaybetmekten korkan birçok insan var. Fakat Avrupalılar yaptırımlarla savaşabilir. Ekonomik ablukaya başladılar ve dış ilişkiler kanalıyla fazlaca sıkı harp gösteriyorlar. Ukraynanın Avrupa Birliğine (AB) iştirakı bir savaştır. Tabanca almanıza gerek yok. Rusya, Ukraynayı Batı dünyasının bir parçası olarak desteklemiyor. Bizi Sovyet sonrası ya da Sovyet yaşamının bir parçası olarak görüyorlar dedi.

NATO İÇİN ÇEKİNCELER VAR

Röportajı esnasında kendisine yöneltilen, Ukrayna’nın NATO’ya katılımına Rusya’nın karşı çıkması ve Ukrayna’nın NATO’ya katılım mevzusunda ısrar eden olup olmadığı sorularını yanıtlayan Zelenskiy, Bu mevzuya halterdeki benzer biçimde yaklaşırım. Birkaç yaklaşım var. 200 kiloluk bir haltere çıkıp derhal kaldırabileceğinizi sanmıyorum. Ve 200 kilogramdan fazlamız var. İnsanların hayatlarının ağırlığı. Rusya bir komşu, savaşan bir ülke. NATO var, Anayasamızda da bizim katılım arzumuz var. NATO’nun bizi ittifakta görmek mevzusunda çekinceleri var. Ve bizi orada ve bir tek onlarla beraber gören bazı ülkelerin kararsızlığı var diyerek NATO mevzusunda karşılıklı olarak çekincelerinden bahsetti.

BAZI KENTLERİMİZ ARTIK YOK

Röportajda, kendisine Ukrayna Devlet Başkanı olmadan ilkin komedyenlik yapmış olduğu hatırlatılmasının peşinden Zelenskiy, Ben Ukrayna vatandaşıyım diyerek yanıt verdi. Gene gazetecilerin kimden esin almış olduğu sorusuna yanıt veren Zelenskiy, Ben Ukrayna halkının hayranıyım. Kimliğimizle, Ukraynaya ilişkin olan her şeyle gurur duymamızın zamanı geldi ifadelerini kaydetti. Rusya’nın, balistik füzeler ve süpersonik füzeler kullandığına dair iddiaların sorulması üstüne mevzuya ilişkin açıklamada bulunan Zelenskiy, Volnovaha’nın artık olmadığını görüyoruz. Neredeyse Gostomen artık asla yok. Bazı kentlerimiz artık yok. Değişik seyir füzeleri kullanıyorlar. Onları değişik bölgelerden de fırlattılar. Rusya’dan, Belarus’tan. Belarus bunu kabul etti. Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko birkaç kez bunun bulunduğunu söylemiş oldu. Size tüm bilgileri verebiliriz. Nerede, ne tür ve ne vakit kullandıklarını. Fakat temelde her gün kullanıyorlar dedi. (İHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir