Zelenskiy: Rus saldırılarını püskürtüyoruz – Son dakika dünya haberleri – Sözcü

Günlük ulusa sesleniş konuşmasında Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin, Rusya’nın ilerlemeye çalmış olduğu bölgelerdeki sürekli saldırılarını püskürtmekte bulunduğunu belirterek, “Severodonetsk ve Donbas’taki öteki şehirler işgalcilerin ana hedefleri olmaya devam ediyor. Toprağımızı ve insanlarımızı korumak için her şeyi yapıyoruz” dedi.

Zelenskiy: Rus saldırılarını püskürtüyoruz

Zelenskiy ulusa sesleniş konuşmasında görüşmelerine dair de bilgiler verdi. Zelenskiy, Internasyonal Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva ile cenk esnasında ayda ortalama 5 milyar dolar olan devlet bütçe açığı göz önüne alındığında, Ukrayna’ya mali yardım sağlanmasının iyi mi hızlandırılacağı hakkında konuştuğunu belirtti.

Zelenskiy ek olarak daha çok iş birliğinin ana yönleri hakkında da konuştuklarını ifade ederek, G7 maliye bakanları toplantısının öncesinde, IMF Başkanı ile meydana getirilen bu görüşmeler, Ukrayna için fazlaca mühim kararlar için direkt bir hazırlık niteliğindedir dedi. Zelenskiy, yüksek rütbeli Polonyalı bir delegasyonun Kievde emekler yaptığını ve Avrupa Birliği (AB) düzeyinde iş birliği mevzusunda istişareler yapıldığını belirtti.

AB’nin Rusya’ya yönelik altıncı bir yaptırım paketi üstünde anlaşmaya varmasını sağlamak için çalıştıklarını ifade eden Zelenskiy, “Petrol ambargosu bunun bir parçası olmalı ve bu bir tek devletimizin değil, tüm Avrupa’nın çıkarınadır. Bunun bilincinde olan ve ilgili kararın alınmasına destek olan liderlere minnettarım” şeklinde konuştu.

ABD ÖĞRENCİ TOPLULUĞUNA HİTAP ETTİ

ABD talebe topluluğuna, önde gelen üniversitelerin temsilcilerine, hitap ettiğini söyleyen Zelenskiy, bu eğitim kurumlarının rektörleri ve başkanlarıyla da görüştüğünü açıkladı. Zelenskiy, “Kilit sorun, savaştan sonrasında eğitim sistemimizi tekrardan inşa etmeye Amerikan üniversitelerini dahil etmektir. Buna ek olarak, demokrasinin korunması, Rus propagandası ve sahtekarlıklara karşı koyma dahil olmak suretiyle siyasal mevzuları tartıştık” dedi.

MARİUPOL’DAN 264 ASKER TAHLİYE EDİLDİ

Öte taraftan, Ukrayna Müdafa Bakan Yardımcısı Hanna Malyar, uzun süredir kuşatma altında olan Mariupol’deki Azovstal demiz çelik fabrikasından, 264 askerin tahliye edildiğini duyurdu. Ağır yaralı 53 askerin tedavi için Novoazovsk’taki tıbbi bir tesise, öteki 211 askerin ise insani koridor vasıtasıyla Olenivka’ya götürülmüş olduğu açıklandı. Askerleri eve getirmek için bir değişiklik prosedürünün uygulanacağı anlatılan açıklamada, Azovstal’daki kalan öteki askerleri kurtarma çabalarının sürdüğü açıklandı.

NATO'dan Rusya sınırında dev tatbikat İlginizi Çekebilir NATO’dan Rusya sınırında dev tatbikat Türkiye'nin NATO çıkışı sonrasında gözler 7 adımlık süreçte İlginizi Çekebilir Türkiye’nin NATO çıkışı sonrasında gözler 7 adımlık süreçte Rusya: Azovstal'dan tahliye için anlaşma sağlandı İlginizi Çekebilir Rusya: Azovstal’dan tahliye için antak kalma sağlandı

ADAMLARIMIZI EVE GETİRMEK İÇİN ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Ek olarak, Zelenski, günlük ulusa sesleniş konuşmasında Mariupoldeki durumla ilgili olarak Ukrayna ordusu, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, istihbaratı, görüşme ekibi, Internasyonal Kızılhaç Komitesi ve Birleşmiş Milletlerin eylemleri yardımıyla, umarız adamlarımızın yaşamını kurtarabiliriz. Bunların içinde ağır yaralılar da var, onlara tıbbi yardım sağlanıyor. Vurgulamak isterim: Ukrayna’nın Ukraynalı kahramanlara canlı ihtiyacı var. Bu bizim ilkemizdir. Mariupol savunucularını kurtarma operasyonu askeri ve danışma görevlilerimiz tarafınca başlatıldı. Adamlarımızı eve getirmek için emekler devam ediyor ve bu duyarlılık ve süre gerektiriyor dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.