Zelenskiy Rus annelere seslendi: Oğlunuzu savaşa göndermeyin

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy düzenlemiş olduğu halka sesleniş konuşmasında, Rus birlikleri tarafınca Ukraynanın Melitopol kenti Belediye Başkanı İvan Fedororun kaçırılmasına sert tepki gösterdi. Zelenskiy, Bugün Melitopolde işgalciler, Belediye Başkanı İvan Fedorovu ele geçirdi. Ukraynayı ve topluluğunun insanlarını cesurca korumak için çaba sarfeden bir belediye başkanıdır. Açıkçası bu işgalcilerin zayıflığını gösterir. Bizim topraklarımızda hiçbir destek bulamadılar. Sizi temin ederim ki, Rus işgalcilerin eylemleri IŞİD teröristlerinin eylemleriyle eş tutulacaktır dedi.

Fedororun özgür bırakılması çağrısında bulunan Zelenskiy, Bu mevzuyu bilhassa Moskova ile kontakt halinde olan internasyonal arabulucularla gündeme alacağız ifadelerini kullandı.

Ukraynanın bazı kentlerinden sivillerin tahliyesinin halen sürdüğünü de hatırlatan Zelenskiy, Bugün, Rus birlikleri bir çok insani koridorun çalışmasını aksattı. Buna karşın Energodar, Bucha, Gostomel ve Kozarovichiden 7 bin 144 şahıs kurtuldu dedi.

ÖLDÜRÜLEN RUS ASKER SAYISI 12 BİNİ AŞTI

Halka sesleniş konuşmasında, Ukrayna topraklarında 12 binden fazla Rus askerinin öldürüldüğünü söyleyen Zelenskiy, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin, halkımızın çekmiş olduğu acıların her dakikasına karşılık vereceğinden inanırım. Ukrayna topraklarında öldürülen Rus askerlerinin sayısı şimdiden 12 bin kişiyi aştı. 12 bin! Yaralı işgalcilerin sayısı kat kat fazladır ve işgalcilerin her birine yeniden ediyoruz. Gene de kurtulabilirsiniz. Ele geçirilen işgalcilerin sayısı öyleki bir düzeye ulaştı ki, bu yüzden bugün Ukrayna Bakanlar Kurulu, Harp Esirlerinin Tedavisi için Koordinasyon Merkezini kurdu. Tutsak düşen yada teslim olan binlerce düşman askeri devletimiz tarafınca internasyonal sözleşmelerin gerektirdiği muameleyi görmektedir diye konuştu.

Sözlerinin sonunda Rus annelerine seslenen Zelenskiy, Tüm Rus annelerine yeniden seslenmek isterim. Bilhassa asker anneleri için. Çocuklarınızı başka bir ülkeye harbe göndermeyin. Bir tek tatbikatlar için başka bir yere gönderileceğine dair vaatlere inanmayın. Oğlunuzu ölüme ve ya esarete teslim etmeyin. Ukrayna bu korkulu savaşı asla istemedi ve istemiyor. Fakat gerektiğinde de savunur” ifadelerini kullandı.

Zelenskiy Rus halkına da Devlet Başkanı Vladimir Putin yönetimine karşı çıkma çağrısında bulunmuş oldu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.