Zelenskiy: Kimsenin sözüne inanmıyoruz

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya Ukrayna heyetinin İstanbul’da yapmış olduğu görüşmelerden sonrasında Rusya Müdafa Bakanlığı’nın, Kiev ve Çernihiv bölgelerine saldırıları azaltma sonucuna karşın saldırıların hala sürdüğüne işaret etti.

Ukrayna topraklarının her karışı için savaşmaya devam edeceklerini belirten Zelenskiy, “Evet, devam eden bir görüşme süreci var. Fakat bunlar hala boş sözler. Şimdiye kadar hiçbir özelliği yok. Rus birliklerinin Kiev ve Çernihivden çekilmiş olduğu iddiasıyla ilgili başka sözler de var. İddiaya bakılırsa işgalcilerin bu yönlerdeki faaliyetleri azaltılacak. Bunun bir oyalama değil, çekilmenin neticeleri bulunduğunu biliyoruz. Savunucularımızın çalışmalarının neticeleri. Sadece bununla birlikte Donbassta yeni saldırılar için Rus birliklerinin biriktiğini de görüyoruz ve bunun için hazırlanıyoruz. Hiç kimseye inanmıyoruz, güzel laflara. Cenk alanında gerçek bir durum var. En önemlisi hiçbir şeyden vazgeçmeyeceğiz ve topraklarımızın her bir karışı için halkımızın her biri için savaşacağız” dedi.

“İNSANİ YARDIM VE DESTEK PAKETİ İÇİN BIDENA TEŞEKKÜR ETTİM

Sözlerinin devamında ABD Başkanı Joe Biden ile bir görüşme yaptığını aktaran Zelenskiy, “ABD Başkanı Biden ile bir görüşme gerçekleştim. Oldukça detaylıydı. Bir saat sürdü. Elbet, 1 milyar dolarlık yeni insani yardım paketi ve 500 milyon dolarlık direkt bütçe desteği için ABDye teşekkür ettim. Şu an dönüm noktasında olduğumuzu belirttim. Başkan Bidena Ukraynanın neye ihtiyacı bulunduğunu söyledim. ABD’nin ilkeli desteğine sahibiz ve şimdi, demokratik dünyanın tüm enerjisini göstermek için Ukraynaya yardım etmek bilhassa önemlidir. Eğer beraber özgürlük için savaşmak istiyorsak, ortaklarımıza danışıyoruz. Hakkaten beraber özgürlük ve demokrasimizi korumak için savaşıyorsak o vakit bu zor zamanda yardım talep etme hakkımız var” dedi.

Zelenskiy konuşmasının bu bölümünde Norveç parlamentosuna seslendiğini, Mısır Cumhurbaşkanı ve Birleşik Arap Emirlikleri Veliaht Prensi ile de görüşme yaptığını belirtirken haklılıklarını anlatmak için bu tür temaslarını sürdüreceğini söylemiş oldu. (İHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.