Zelenskiy: Doğudaki topraklarımızdan vazgeçmeyeceğiz

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rusya’yla savaşı bitirmek için Ukrayna’nın doğusundaki topraklardan vazgeçmeyeceklerini söylemiş oldu.

CNN televizyonuyla röportajında Zelenskiy, Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçı güçlerle çatışmaların sürdüğü Donbas bölgesini sonuna kadar savunmaya hazır olduklarını belirtti. Rus ordusunun Donbasta başarı sağlarsa bu ay başlangıcında çekilmiş olduğu başkent Kiev ve çevresini ele geçirmek için tekrardan girişimde bulunabileceğini kaydeden Ukrayna lideri, “Bundan dolayı buna izin vermememiz mühim” dedi.

Ayrılıkçıların büyük oranda kontrolü elinde tuttuğu Donbasa bağlı Donetsk ve Luhanskın tek taraflı bağımsızlığını tanıyan Rusya, geçen ay sonunda Kiev çevresinden çekilerek askeri operasyonları bu bölgede yoğunlaştıracağını açıklamıştı.

MACRONU UKRAYNAYA DAVET ETTİM

Rusya’ya güvenmediğini belirten Zelenskiy, “Ukrayna muharebede başarıya ulaşmış olacak mı” sorusuna da “Normal olarak, bu savaşı kazanacağız” yanıtını verdi. Rusya’nın Ukrayna’daki eylemlerini “soykırım” olarak kabul etmeyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u gerçekleri görmesi için ülkeye çağrı ettiğini ifade ede Zelenskiy, ABD Başkanı Joe Biden’ın da Kiev’i ziyaret edeceğini düşündüğünü dile getirdi.

Ukrayna lideri, dün yayınladığı halka sesleniş konuşmasında da, Rusya’nın ülkenin doğusunda büyük bir saldırıya hazırlandığı uyarısında bulunarak “Donbas’ı mahvetmek istiyorlar. Mariupol’ü mahvettikleri benzer biçimde Donetsk ve Luhansk’taki öteki bölgeleri de yerle bir etmek istiyorlar” dedi. Ukrayna lideri, Rusya’nın bazı bölgelerde işkence odaları kurduğunu, insanlara şantaj yaptığını, yardımları engellediğini ve besin krizi çıkarmaya çalıştığını savundu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir