Zelenskiy: “Artık Rus birliklerinin Donbass taarruzuna başladıkları söylenebilir”

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarının 54. Günü sonunda kamuoyuna açıklamalarda bulunan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rus ordusunun saldırıları hakkında konuştu. Batılı ülkeler tarafınca Rusya’ya uygulanan yaptırımları işaret ederek Rusya’nın gelecekte kendi füzelerini üretemeyecek hale geleceğini korumak için çaba sarfeden Zelenskiy, “Rus ordusu, Ukraynaya karşı roket saldırılarını yavaşlatmıyor. Uygulanan yaptırımların dahil roket stoklarının eski haline dönmesinin zor olacağını anlamalılar. İthalat olmadan bunu üretemezler. Yaptırımları bertaraf etmek için aldıkları tedbirlere karşı daha sert yaptırımlar uygulandığında Rusya’nın roket kabiliyetlerine dönmesi mümkün olmayacak. Kısaca şu an Rus füzeleri tek bir şeye neden olur. Rusya’nın kendini füzeleriyle silahsızlandırmasına. Rus silahlarında da benzer bir süreç yaşanıyor. Yaptırımlar altında yeni toplar, uçaklar, yeni helikopterler ve kruvazörler üretmek Rusya için oldukça güç bir vazife olacak” dedi. Rus ordusunun ülkeye füzelerle saldırmaya devam ettiğini belirten Zelenskiy, “Bugünkü Lviv, Dnipro ve öteki kentlere devam eden Rus saldırıları tek bir anlama geliyor. Biz, dünya ve tarih Rusya’dan fazlaca fazlasını kazanacağız. Kaybedilen her can, yalnızca Ukraynalılar ve öteki özgür halkların Rusyayı nesiller boyu tehdit olarak algılaması için bir kanıt olacak” diye konuştu.

KENDİMİZİ SAVUNACAĞIZ SAVAŞACAĞIZ

Daha ilkin Rus ordusunun bilhassa ülkenin doğusuna ve güneyine yoğun hücum hazırlığında bulunduğunu ifade eden Zelenskiy bu akşamki açıklamasında Rus ordusunun fiili olarak Donbass Bölgesi’ne bu taarruzu başlattığını duyurarak, “Ülkemizin doğusunda ve güneyinde işgalciler eskisinden birazcık daha planlı olarak saldırmaya çalışıyorlar. Ana güçlerle buralara girerek ülke savunmasının zayıf bir noktasını arıyorlar. Artık Rus birliklerinin uzun süredir hazırlandıkları Donbas taarruzuna başladıkları söylenebilir. Tüm Rus ordusunun fazlaca büyük bir kısmı şimdi bu taarruza odaklanmış durumda. Donbass’a ne kadar asker sürülürse sürülsün, kendimizi savunacağız, savaşacağız. Ukrayna’ya ilişkin olan hiçbir şeyi vermeyeceğiz. Tüm savaşçılarımıza, Donbass, Mariupoldaki tüm kahraman şehirlerimize ve ek olarak Harkov Bölgesi’ndeki eli tabanca tutan tüm şehirlerimize minnettarım” ifadelerini kullandı.

ABYE KATILIM ÜLKE RESTORASYONU İÇİN AVANTAJ SAĞLAR

Zelenskiy sözlerinin sonunda Bulgaristan ve Hırvatistan başbakanlarıyla ve Litvanya Cumhurbaşkanı ile görüşmeler gerçekleştirdiğini hatırlatırken, AB’nin Ukrayna Delegasyonu Başkanı Matti Maasikas’a, Ukrayna’nın AB’ye katılım anketini teslim ettiğini ve Ukrayna’nın AB’ye katılımının ülke restorasyonu için avantaj sağlayacağını belirtti.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.