Zam üstüne zam gelen akaryakıt fiyatlarına vatandaşlar tepki

Akaryakıt fiyatlarına peş peşe gelen zam, her alanda olduğu benzer biçimde ulaşımda da yurttaşların belini büktü. Sürücüler otomobillerini satmayı düşünürken; toplu taşıma fiyatlarının yükselmesiyle vatandaşlar kısa mesafeleri yürümek zorunda kalır hale geldi. Otomobilini artık kullanamayan bir yurttaş, “Metrobüsle yada kısa mesafeyse yürüyerek gidiyoruz” sözleriyle tepkisini dile getirdi. 

Zam üstüne zam gelen akaryakıt fiyatlarına vatandaşlar tepki

Kamera: Sinan TUNÇ

Neredeyse her gün gelen akaryakıt zamları hem sürücüleri hem de toplu taşıma kullananların belini büktü.

Sürücüler artık arabanın motorunu çalıştırmaktan korktuklarını, artışlar bu şekilde devam ederse araçlarını satacaklarını dile getiriyor.

Toplu taşıma ücretlerinin artmasından dert yanan yurttaşlar da artık kısa mesafeleri yürüyerek gitmek durumunda kaldıklarını belirtiyor.

SÖZCÜ muhabiri İstanbul Mecidiyeköy’de vatandaşa, sürücülere mikrofon uzattı, “Akaryakıt zamları ulaşım tercihlerinizi değiştirdi mi, değiştirecek mi?” diye sordu. Verilen yanıtlar şu şekilde oldu:

“İNDİRİMLİ KART İÇİN YÜKSEK LİSANSIMI UZATMAYA ÇALIŞIYORUM”

Cengiz Bey: “İllaki değiştirdi. Ben 29 yaşındayım, hala yüksek lisansımı uzatmaya çalışıyorum ki indirimli bir halde ulaşımdan faydalanayım. (29 yaşlarında hala talebe kartı kullanmak isteyeceğiniz aklınıza gelir miydi asla?) Asla ummazdım.”

“NİÇİN ÇALIŞIYORUZ?”

Çetin Bey: “Kesinlikle etkiledi. Birçok yere artık arabamızla gidemiyoruz. Metrobüsle yada kısa mesafeyse yürüyerek gidiyoruz. Ülkenin gidişatına baktığımızda bu şekilde olacağı belliydi. (Otomobilinizi eski sıklıkta ve gönül rahatlığıyla kullanamamak sizi üzüyor mu?) Doğal olarak ki. (Eliyle alnını göstererek) Bak ter içindeyim. Niye ki? Niçin çalışıyoruz? Rahat yaşamak için. Fakat şu an hiçbir şey yapamıyoruz, ter içinde yürüyorum…”

Çetin Bey

“KISA MESAFELERDE YÜRÜMEYİ TERCİH EDİYORUM”

Kutay Hamza: “Talebe olduğum için güçlük yaşıyorum doğal olarak ki. (Toplu taşıma yerine yürümeyi tercih ettiğiniz oluyor mu?) Doğal olarak ki. Yakın mesafelerde toplu ulaşım yerine yürümeyi yeğliyorum artık. Eskisi kadar kullanamıyoruz.”

“DURUM VAHİM”

Mürvet Diril: “Bu gidişle insanoğlu her yere yürüyerek gidip gelecek herhalde. Durum vahim. Fazlaca fena insanların durumu.”

Mürvet Diril

“KENDİMİZİ KANDIRIYORUZ…”

Altan Meşin: “Zorunlu değiştirecek artık. Başka şansımız kalmadı. Aracı bırakıp metrobüsle gidip geleceğiz. Bir ihtimal trafik de birazcık rahatlamış olur böylelikle. Kendimizi bu şekilde kandırıyoruz…”

“ESKİDEN HER GÜN KULLANIYORDUM ŞİMDİ HAFTADA 1 GÜN KULLANIYORUM”

Berkcan Ermiş: “Normalde hafanın her günü okula otomobille gidiyordum, artık yalnız 1 gün gidiyorum. O da hususi günlerde… Arabamı satmayı düşünüyorum.”

“ARABALARDAN VAZGEÇECEĞİZ”

Erhan Kıyçak: “Değiştirdi doğal olarak. Çeşitli alternatifler arıyoruz. Azca ilkin otomobilleri satmayı konuştuk. Hibrit otomobilleri konuştuk. Gündemimiz bu. Esasen toplu taşımaya yöneldik. Araçları eski sıklıkta kullanmıyoruz. Otoparka bırakmak da çözüm değil, direkt arabalardan vazgeçeceğiz herhalde.”

Erhan Kıyçak

“İLK FIRSATTA TOPLU TAŞIMAYA GEÇECEĞİM”

Serdar Kula: “Değiştirecek. Metrobüs kullanmaya başlayacağım yakında. Yaklşaık 2-3 aydır bunu düşünüyorum fakat işlerimden dolayı arabayı kullanmak zorundayım. Fakat ilk fırsatta toplu taşımaya geçeceğim.”

Serdar Kula

“DAHA DA YÜRÜYECEĞİZ”

İsmini vermek istemeyen yurttaş: “Aracım var, kullanmıyorum. Bundan dolayı yakıt pahalı. Niye kullanayım ki? Kullanamam… (Ulaşımda neyi tercih ediyorsunuz?) Yürüyorum. Güzel oluyor! Daha da yürüyeceğiz. İnceleceğiz!”

Vatandaşlardan yetersiz sağlık hizmetine tepki: Geriye doğru çağ atladık İlginizi Çekebilir Vatandaşlardan yetersiz sıhhat hizmetine tepki: Geriye doğru çağ atladık

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir