‘Yunanistan’ın önceliği F-35 almak değil, Türkiye’ye F-16 satışını engellemek’

Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in ABD ziyareti sürerken, ülkedeki karşıcılık partileri, Türkiye ile ilgili baskı yapması için Miçotakis’e ses yükseltti. Eski iktidar partisi SYRIZA da önceliklerinin Türkiye’ye F-16 satışını engellemek bulunduğunu deklare etti.

‘Yunanistan’ın önceliği F-35 almak değil, Türkiye’ye F-16 satışını engellemek’

Türkiye’nin mevcud F-16 harp uçaklarını modernize etmek ve yeni F-16’lar almak için ilettiği talep Washington’da değerlendirilmeye devam ederken, Yunanistan’dan mevzuyla ilgili dikkat çeken bir çıkış geldi.

Türkiye’ye F-16 satışına yeşil ışık yakılmasının peşinden, Yunanistan’ın ana karşıcılık partileri SYRIZA ve PASOK-KINAL, ihtimaller içinde satışa karşı çıkarken, hükümetin en mühim dış siyaset önceliğinin Yunanistan’ın F-35 harp uçağı satın almasını değil, Türkiye’ye F-16 ve yeni ekipman satışını engellemek bulunduğunu söylemiş oldu.

Daha ilkin iktidarda olan SYRIZA partisi kaynakları, Başbakan Kiriakos Miçotakis’in Washington ziyareti esnasında mevzuyu ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmesinin öneminin altını çizdi.

“YUNANİSTAN’IN F-35 ALMASINDAN DAHA ÖNEMLİ”

Yunanistan merkezli Kathimerini gazetesinin haberine bakılırsa, karşıcılık partisi kaynakları, “Türkiye’nin Ege’deki davranışlarının açıkça kınanması gerek ek olarak F-16’ların Türkiye’ye satışını durdurmak Yunanistan için F-35 satın almaktan daha öncelikli olmalı.” dedi.

SYRIZA Milletvekili Giorgos Katrougalos, Ankara’nın ihtimaller içinde F-16 satın almasıyla ilgili olarak, “Miçotakis Biden’ı ikna edemezse, “Kurultay ne kadar destekleyici olursa olsun eğer mevzu çözüme kavuşlamayacaksa, başbakan ve partisinin bu suçu üstlenmesi gereklidir.” dedi.

Muhalefetteki PASOK-KINAL partisi de, Miçotakis’in “Türkiye’nin yeni ekipmanla ödüllendirilmeyeceği” mevzusunda net bir taahhüt alması icap ettiğini söylemiş oldu.

ÇAVUŞOĞLU SON DURUMU AÇIKLAMIŞTI

Daha ilkin Türkiye’ye F-16 satışına yeşil ışık yakılmasına yönelik açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, F-16 ile ilgili müzakerelerin devam ettiğini, ABD’nin adımının pozitif yönde bulunduğunu ve Mayıs ayında Washington’u ziyaret edeceğini belirterek, “F-16 ile ilgili müzakereler devam ediyor ve pozitif yönde bir halde seyrediyor. ABD hala Rusya’dan alınan S-400’ler mevzusunda rahatsızlıklarını dile getiriyorlar, sadece bu anlaşmanın gerçekleşmesinin NATO için fazlaca mühim bulunduğunu kabul ediyorlar. Bizim de rahatsız olduğumuz mevzular var.” ifadelerinde bulunmuştu.

Öte taraftan, Yunan basını, Türkiye’nin ABD Kongresi F-16 satışını onaylamadığı sürece, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine yeşil ışık yakmayacağını öne sürmüştü. ABD’nin Türkiye’yi F-35 programından çıkarmasının peşinden Ankara, mevcud F-16 harp uçaklarını modernize etmek ve yeni F-16’lar almak için ABD’ye talebini iletmiş, talebin ABD Kongresi’nden onay almasını beklemeye başlamıştı.

Yunan Müdafa Bakanlığı kaynakları, geçen hafta ABD’nin 10 tane F-35 ve 14 tane F-15 harp uçağının Girit Adası’ndaki Suda Körfezi’nde bulunan üsse göndereceğini açıklamıştı.

Yunanistan Başbakanı: Türkiye, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğini pazarlık kozu olarak kullanmamalı İlginizi Çekebilir Yunanistan Başbakanı: Türkiye, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini pazarlık kozu olarak kullanmamalı Erdoğan'ın NATO çıkışı... Basın toplantısında Türkiye gerilimi yaşandı İlginizi Çekebilir Erdoğan’ın NATO çıkışı… Basın toplantısında Türkiye gerilimi yaşandı Yunan parlamentosu, ABD'nin ülkede yeni üsler açmasına izin veren anlaşmayı onayladı İlginizi Çekebilir Yunan parlamentosu, ABD’nin ülkede yeni üsler açmasına müsaade eden anlaşmayı onayladı ABD yönetiminden 'kumarhaneler kralı' milyardere 'Çin ajanı' suçlaması İlginizi Çekebilir ABD yönetiminden ‘kumarhaneler kralı’ milyardere ‘Çin ajanı’ suçlaması

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.