Yunanistan Başbakanı Miçotakis: Türkiye’nin terör konusunda haklı gerekçeleri var

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, İspanyanın başkenti Madridde düzenlenen NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı’nın peşinden basın toplantısı düzenledi. Türkiye’nin NATO’daki önemine değinen Miçotakis, Yunanistan ile Türkiye arasındaki farklılıkların çözümü için internasyonal hukukun referans olabileceğini söylemiş oldu. Sahada hareketlilik olabilir mi? sorusunu yanıtlayan Miçotakis, “Sahada hareketlilik yaşamayacağımızı tahmin ediyorum. 2020 yazı yine yaşanmayacaktır” dedi.

Miçotakis, F-35 ve F-16 cenk uçakları satışlarına ilişkin, “Türkiye’nin F-16 uçaklara ilgisi ve Yunanistan’ın F-35 talebi, ABD Kongresini ilgilendirir. Biz, ABD’den bir talepte bulunduk, bu uçaklar onaylansa dahi 2028’den ilkin alabileceğimizi tahmin etmiyorum. Bu süreçte ikimiz de mali yeterliliğe haiz olacağız” ifadelerini kullandı.

HÜKÜMETİMİZ YASAL OLARAK CEVAP VERECEKTİR

Yunan Başbakan Miçotakis, Türkiye’nin gezim kampanyalarında Turkeagean’ı kullanmasının Yunanistan’da iyi mi değerlendirildiğine yönelik soruya, “Normal olarak hükümetimiz yasal olarak yanıt verecektir” dedi.

Finlandiya, İsveç ve Türkiye içinde varılan memoranduma değinen Miçotakis, Türkiye’nin terör terörle mücadelede geçmişten günümüze mühim mücadeleler verdiğini belirterek, “Türkiye’nin terör örgütleri ve Avrupa’daki uzantıları mevzusunda hukuki haklı gerekçeleri var” dedi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.