YSK’nın seçimle ilgili kararları yayımlandı! İşte milletvekillerinin illere göre dağılımı

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) 24 Mart 2022 tarihindeki ve 124 sayılı sonucu, Resmi Gazetede yayımlandı.

Kararda, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanlığı tarafınca 31 Aralık 2021 tarihindeki veriler esas alınarak duyuru edilen 2021 yılı nüfus detayları ve 2839 sayılı kanunun 5inci maddesi gereğince, YSK tarafınca seçim çevreleri ve her seçim çevresinin çıkaracağı milletvekili sayısının nüfus bilgilerinin açıklanmasından itibaren en geç 6 ay içinde tespit edilerek Resmi Gazetede, radyo ve televizyonda duyuru edilmiş olduğu hatırlatıldı.

Karara bakılırsa, 600 milletvekilinin 81 ile dağılımı yapılmış oldu. Bu çerçevede, 36 milletvekili çıkaracağı tespit edilen Ankaranın 3, 20 milletvekili çıkaracağı tespit edilen Bursanın 2, 98 milletvekili çıkaracağı tespit edilen İstanbulun 3 ve 28 milletvekili çıkaracağı tespit edilen İzmirin 2 seçim çevresine bölünmesi sonucu alındı.

Birden fazla seçim çevresine bölünen illerin milletvekili sayısının seçim çevrelerine dağılımında, nüfusları bakımından illerin milletvekili sayısını tespit etmeye ilişkin esaslara bakılırsa belirlenmesi ilkesi benimsenmiştir denilen kararda, il il milletvekili sayısına da yer verildi.


aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir