Yılmaz Özdil’den Mehmet Cengiz’e: Senin milyar doların mı güçlü benim kalemim mi, göreceğiz!

SÖZCÜ yazarı Yılmaz Özdil, Lale Özan Arslan’ın YouTube kanalında gündeme dair açıklamalarda bulunmuş oldu. Özdil, SÖZCÜ Gazetesindeki köşe yazısı sebebiyle iş insanı Mehmet Cengiz’in kendisine 1 milyon liralık tazminat davası açması hakkında konuştu.

O SÖZÜYLE TAPELERİN DOĞRU OLDUĞUNU KABUL ETMİŞTİ

Özdil, şunları söylemiş oldu:

* Hapse girmemizi isteyen var, canımızı isteyen var, Mehmet Cengiz de paramızı istedi. Geçmediğimiz köprünün, girmediğimiz tünelin parasını alıyorlardı şimdi de etmediğimiz hakaretin parasını istiyorlar. Oldukça garip.

* Neticede Mehmet Cengiz, gazetecilerle polemiğe giren bir siyasetçi değil, iş adamı. Köşe yazımızda yazılanlarda onların yalanlayacağı durumları var ise şirket yetkilileri ulaşır, yanlışsa düzeltilir. Netice alınamazsa tekzip yada tazminat yoluna gidilir. Doğalı budur.

* Fakat gördüğümüz kadarıyla Mehmet Cengiz, sırtını AKP’ye yaslamanın zahiri gücüyle, kendisini AKP davranışı göstermekte haklı bulmuş. Biz ceza davası açmış.

* Özetle demek istiyor ki; Sana öyleki bir tazminat davası açarım ki bundan sonrasında benim hakkımda yazamazsın. Ben bunu köşemde yazdım.

* Milletin orasına koyacağını söyleyen Mehmet Cengiz, bizim davada da bu sözüyle söz mevzusu olacak. Bunu daha ilkin bir AKP eski milletvekili dava etmişti ve bu sözü söylediğini kabul etmişti.

* Milleti değil, rakibini kastettiğini söyleyerek fakat neticede sözü söylediğini kabul ederek, aslen montaj denilen 17-25 tapelerinin doğru bulunduğunu kabul etti

ASLINDA MEHMET CENGİZ CUMHURBAŞKANLIĞI MAKAMINA HAKARET EDİYOR

* Bana hakaret etti diye 1 milyon liralık tazminat davası açtı. Bir insanoğlunun Cumhurbaşkanlığı makamına aday gösterilmesi hakaret midir? Bunu mahkemede hakime soracağız.

* Bir insanoğlunun Cumhurbaşkanlığa aday gösterilmesi, kişilik haklarına hakaret midir? Cumhurbaşkanlığı makamı bu şekilde bir makam mıdır?

* Ben aslen Mehmet Cengiz’in Cumhurbaşkanlığı makamına hakaret ettiğini düşünüyorum. ‘Aday ol’ diyoruz, sen hakaret ettin diyor. Aday olmak istemiyorsa olmasın, teklif var ısrar yok.

BENDEN ÖNCE ÖLÜRSEN, MEZARININ BAŞINDA OLACAĞIM, MİLLETE HATIRLATACAĞIM

* Mehmet Cengiz’in şirketi, bana herhangi bir başvuruda bulunmadan, direkt parayı tabanca benzer biçimde kullanarak beni dava etmiş.

* Gazetecileri bu ebatta paralarla mahkemeye vermek, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına aykırı. Siz Türkiye’de ve dünyanın hiçbir yerinde gazetecileri astronomik rakamlarla mahkemeye veremezsiniz.

* Madem Mehmet Cengiz bu işi kişiselleştirmiş, ona söyleyeceğim şudur: Yılmaz Özdil ile sen bunu kişiselleştirmişsin. Tanrı sana uzun yaşam versin fakat benden ilkin ölürsen, mezarının başlangıcında olacağım, bu milletin sana hakkını helal etmemesi için yaptığın her şeyi bu millete hatırlatacağım.

SENDEN ÖNCE ÖLÜRSEM SENİ SIRAT KÖPRÜSÜNDE BEKLEYECEĞİM

* Ben senden ilkin ölürsem, seni Sırat köprüsünde bekleyeceğim Mehmet Cengiz. Şu anda haiz olduğun milyar dolarlarla, etrafındaki iktidar goygoycularıyla kendini fazlaca kuvvetli zannediyor olabilirsin. Senin milyar dolarların mı kuvvetli, benim kalemim mi göreceğiz.

* Mehmet Cengiz, Tanrı sana uzun yaşam versin, ölene kadar rüyanda beni göreceksin. Bir gazeteciyle, yazdığı yorumla ilgili bir mevzuyu kişiselleştirmenin ne demek bulunduğunu ben sana göstereceğim. Ölene kadar rüyanda beni göreceksin. Bundan sonrasını mahkemede göreceğiz.

BİZİ PARAYLA, SİLAHLA KORKUTMALARI MÜMKÜN DEĞİL

* Bizi parayla, silahla korkutmaları mümkün değil. Bizim arkamızda gazetemiz var. Ben buradan Burak Akbay’a kişisel olarak teşekkür ederim. Bu davayı duyunca ilk telefon edenlerden biriydi.

* Bununla beraber İngiltere’den ABD’ya Türkiye’nin derhal her şehrinden yüzlerce şahıs ve kurumun, ‘Biz bu parayı ödemeye talibiz’ diye bana başvuruları var. Onlara da ben yurttaş gazeteci olarak ek olarak teşekkür ederim.

BU ÜLKENİN MAHKEMELERİ, MEHMET CENGİZİN MAAŞLI MEMURU DEĞİL

* İktidar enerjisini, gazeteciye karşı ezme gücü olarak kullanmanın ne demek bulunduğunu Mehmet Cengiz anlayacak. Mehmet Cengiz’in paraları mı kuvvetli bizim kalemimiz mi, bunu hep birlikte göreceğiz. Biz bu inançla gazeteciliğimize devam ediyoruz. Bu ülkenin mahkemeleri, Mehmet Cengiz’in maaşlı memuru değil.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir