Yılmaz Özdil: Sessiz İstila değil, gümbür gümbür istila

SÖZCÜ yazarı Yılmaz Özdil, Bizim TV YouTube kanalında Burcu Uğur’un sorularını yanıtladı.

Umut Özdağ ve Süleyman Asil tartışmasına değinen Özdil, “Bu şekilde bir şeye Türk siyasal tarihinde tanık olmadım tamamımız benzer biçimde” dedi.

“CHP’Yİ VAR EDEN SEÇMEN KİTLESİNİN SORUNUNA ÜMİT ÖZDAĞ PARMAK BASTI”

Türk halkının içinde bulunmuş olduğu sosyo-ekonomik şartlarda iki tane yakıcı sual bulunduğunu belirten Özdil, şöyleki konuştu:

* Bir tanesi iktisat. Bir tanesi de kontrolsüz, istilaya dönüşen, silahsız işgale dönüşen kaçak sığınmacı meselesi. Bu iki probleminin kendi içinde bir ayrışma noktası var.

* Dar gelirli insanlarımızın öncelikli problemi iktisat. Orta ve üst gelir grubundaki insanlarımızın öncelikli problemi ise kaçak göçmen meselesi.

* Normalde orta ve üst gelir grubu insanların dikkat noktasına Umut Özdağ dikkat çekti. Cumhuriyet Halk Partisi’ni şu an var eden seçmen kitlesinin öncelikli sorununa Umut Özdağ parmak bastı.

* Bu yüzden ‘Elektrik parasını ödemedim, karanlıkta yaşıyorum’ muhalefeti toplumsal medyada neredeyse sıska kalırken, gençlerin ve kitlelerin oldukça umurunda olmazken, Umut Özdağ’ın dile getirmiş olduğu kaçak göçmen meselesi milyonlarca takipçi buldu.

* CHP’nin ve İYİ Parti’nin aslen toplumu okuyamadığının, bir politika bilimi profesörü olan Umut Özdağ’ın Türkiye’yi oldukça daha iyi okumasının bir sonucu.

“TARİHTE İLK KEZ OYLAR BU SEVİYEDE”

“Tarihte ilk kez, bizim milliyetçi tabir ettiğimiz ülkücü kökenli oylar, yüzde 25 seviyesini buldu” diyen Özdil, değerlendirmesini şöyleki sürdürdü:

* Bu, Türk politika tarihinde bugüne dek olmamış bir şey. İYİ Parti’ye bakıyorsunuz kabaca göründüğü gibi yüzde 15 civarında.

* Barajı 7’ye getirdiklerine nazaran MHP açık ki 7’nin üstünde alabileceğinden güvenilir. BBP, Umut Özdağ, AKP içinde mevcud milliyetçi oylar hesap edildiğinde yüzde 25 civarında ülkücü-milliyetçi bir seçmen kitlesi belirdi. Bu, bugüne dek olmamış bir vaka.

* Umut Özdağ bununla beraber bu damara bastı. Bu kaçak göçmen meselesinin toplumda bu kadar ilgi görmesinin iki sebebinden biri de bu.

“CHP BASİRETSİZ POLİTİKALARINA DEVAM EDERSE ANA MUHALEFET PARTİSİ OLMA ÖZELLİĞİNİ YİTİREBİLİR”

* CHP eğer bugünkü benzer biçimde basiretsiz politikalarına devam ederse, ilk seçimde ana karşıcılık partisi olma hususi durumunu bile yitirebilir. Bu kadar oldukça kontrolsüz kaçak göçmeni Türkiye’ye monte edersen, organik olarak aşırı milliyetçi oylarda tırmanış olur.

* Sen, bu ülkeyi yöneten irade olarak hakikaten vatanı, milleti, ülkenin geleceğini, evlatları, torunlarını düşünerek ırkçı damgası yapıştırmaya başlarsan, kaçınılmaz olarak aşırı milliyetçi oylarda tırmanış olur. Umut Özdağ’ın bir başka temas etmiş olduğu damar işte bu damar.

“OYLAR BÖLÜNÜYOR” TEORİSİNE SERT ÇIKTI

“Umut Özdağ popüler olduğunda altılı masanın oyları bölünüyor” söylemlerine değinen Özdil, “Süleyman Asil, CHP’ye daha çok sövgü ediyor. CHP’nin elini güçlendirmek için mi yapıyor? Bu kadar şapşal bir komplo teorisi olabilir mi?” ifadelerini kullandı.

Özdil, mevzuyla ilgili değerlendirmesinde İçişleri Bakanı Süleyman Asil’nun kendisine de hakaret ettiğini hatırlatarak, “İçişleri Bakanı Süleyman Asil o koltuktan kalktığı gün ben onu mahkemeye vereceğim” dedi.

“BİZİ KENDİ ÜLKEMİZDE KAÇAK SIĞINMACI DURUMUNA DÜŞÜRDÜLER”

Asil’nun sözleri sonucu Umut Özdağ’ın İçişleri Bakanlığı önüne gitmesiyle ilgili konuşmasını sürdüren Özdil, “Kaçak Suriyeli ve Afganların yürüye yürüye girmesi özgür, Umut Özdağ’ın TBMM’den İçişleri Bakanlığı’na adım atması yasak” şeklinde konuştu.

Yapımcısının gözaltına alınmasına yol açan ‘Sessiz İstila’ filmine de göndermede bulunan Yılmaz Özdil, “Sessiz İstila bence yanlış. Gümbür gümbür salgın bu. Gümbür gümbür, silahsız işgale uğruyor Türkiye. Suriyeliler Türkiye’de kalsın diyenler hümanist, Suriyeliler kendi ülkelerine dönsün diyenler hayvandan aşağı bu ülkede” diye konuştu.

Konuşmasının devamında Özdil, “Bizi kendi vatanımızda kaçak sığınmacı durumuna düşürdüler. Bunu hiçbir Türk vatandaşının kabul etmemesi lazım” ifadelerini kullandı.

“HEM BABACAN-DAVUTOĞLU İLE İTTİFAK YAPACAKSIN HEM DE”

Muhalefete eleştirilerde bulunan Özdil, şöyleki konuştu:

* Kaçak Suriyelileri Türkiye’ye sokan Ahmet Davutoğlu’nu masaya oturtuyorsun. Suriyeliler memleketine dönsün diyen Umut Özdağ’ı masanın dışına atıyorsun. Sen daha neyin muhalefetini yapacaksın?

* Hem Ahmet Davutoğlu ile ittifak yapmış olup, hem ‘Suriyelileri göndereceğim’ diye iyi mi diyebilirsin? ‘Şam’da namaz kılacağız’ diyordu Ahmet Davutoğlu. Suriyeliler burada Ayasofya’da namaz kılıyor

* Ahmet Davutoğlu ile masaya oturacaksın, AKP’nin tüm yanlış dış politikalarına, Avrupa Birliği Bakanı ve Dışişleri Bakanı olarak katılmış Ali Babacan ile ittifak kuracaksın, AKP’nin yanlış Suriye politikasına hem Dışişleri Bakanı hem Başbakan olarak imza atmış Ahmet Davutoğlu ile ittifak yapacaksın, sonrasında diyeceksin ki ‘Ben Suriyelileri davul zurna ile göndereceğim’. Suriyeliler davul zurna ile seni gönderir

İMAMOĞLUNUN FOTOĞRAFINI YORUMLADI: GÖZLERİM VEYİS’İ ARADI

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Karadeniz gezisindeki fotoğrafıyla ilgili konuşan Yılmaz Özdil, “Gözlerim Veyis’i (Ateş) aradı. Hepimiz oradaysa niye Veyis yok? Kocası Ukrayna’da tabanca işlerine karışan hanım gazeteciyi bile çağırmışlar fakat hanım gelmemiş. İnsan Veyis’i de çağırır. Veyis’i çağırmamaları ayıp olmuş” dedi.

“O FOTOĞRAF BENİM İÇİN SÜRPRİZ OLMADI”

“Ekrem İmamoğlu’nun gezisi ve sonundaki fotoğraf benim için sürpriz olmadı” diyen Özdil, şu ifadeleri kullandı:

* Senelerdir medyadan engelleme yememin, kendi çalıştığım gazetede bile benim aleyhime yayınlar çıkmasının sebebi, bağımsız medyaya rutubet benzer biçimde sızan mutant gazetecilerdir.

* Bağımsız zannedilen medyada AKP’ye karşı olan vatandaşlara yalan söylendiğini ben senelerdir söylüyorum. Bu fotoğraf benim için asla sürpriz olmadı. Aksine senelerdir anlatmaya çalıştığımın topluca milletin gözünün önüne gelmesinden ben mutlu oldum.

* Bunların bulunduğunu senelerdir söylüyordum. Senelerdir sesimi kesmeye çalışmalarının sebebi bu. AKP medyasından daha çok bağımsız medyada saldırıya uğramamın sebebi bu.

“BEN O FOTOĞRAFI GÖRÜNCE BURAK AKBAY’A ÜZÜLDÜM”

Özdil, mevzuyla ilgili değerlendirmesini şöyleki sürdürdü:

* SÖZCÜ gazetesinin sahibi, benim patronum, namuslu gazetecilik yapmış olduğu için, namuslu gazetecilerin özgürce yazmasını sağlamış olduğu için, yurt haricinde sürgün yaşamak zorunda kalan Burak Akbay’a ben üzüldüm o fotoğrafı görünce.

* Millet yararına gazetecilik yapmış olduğu için hapse atılan, kurşunlanan ve yurt haricinde sürgün yaşamak zorunda kalan Can Dündar adına ben üzüldüm o fotoğrafı görünce. Bu ülkede yaşadıklarını gördüğünden, kahrından kanser olup ölen Bekir Coşkun ağabeyim için üzüldüm. İnsan bunu yapar mı?

* Ekrem İmamoğlu’na oy vermiş, kendisini oldukça destekleyen bir yurttaş gazeteci olarak söylüyorum. Ekrem başkan diyor ki bu tepkiler üstüne ‘Bana muhalif olan gazetecileri çağırdım ki kendimi anlatayım’

* Peki kardeşim çağırmadıkların senin yandaşın mı? O otobüste olmayan namuslu gazeteciler, yandaş gazeteciler mi? O otobüste olanların asla söylemeyeceğini Ekrem İmamoğlu’na ben söyleyeyim. Tanrı uzun yaşam versin, oldukça uzun seneler bu ülkede politika yapar. Fakat bu fotoğraf, siyasal yaşamının sonuna kadar karşısına çıkacak.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.