Yerlinin gücü borsayı tutuyor

Rusya-Ukrayna işgalinin başlamasından sonrasında artan yabancı satışına rağmen borsada yerlinin gücü endeksi yukarıda tutmaya yetti. Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi mart ayında yüzde 14.75 yükselerek yıl başından bu yana yükselişini yüzde 20.22’ye taşıdı. Hisse senetlerinin senelik getirisi ise yüzde 60.91’i buldu. Yıla 1.867 puandan süregelen endeks ilk çeyreği 2.230 puandan tamamladı. Yüksek negatif gerçek faiz, yerli yatırımcı için Borsa İstanbul’u getiri arayışında ön plana çıkarırken, gelecek hafta açıklanacak mart ayı enflasyonu beklentilere paralel gelmesi durumunda TÜFE ilk üç ayda yüzde 23 artmış olacak. Senelik TÜFE’nin ise yüzde 60.4 seviyesine erişmesi umut ediliyor. Enflasyon oranına bakıldığında getiri başa baş görünüyor.

BİRİKİMİNİ KORUMA ÇABASI

Yurtdışı riskler, emtia fiyatlarındaki rekorlar ve yurtiçi enflasyonist gelişmeler yabancı yatırımcıyı kaçırdı fakat yerli yatırımcının borsaya ilgisini etkilemedi. Şu sebeple yüksek enflasyon düşük faiz ortamında faiz getirisinin negatif olması sebebi ile bireyler cebindeki birikimin erimemesi için çaba gösteriyor. Dolayısıyla yerli tutum sahiplerinin taze para girişi borsada yabancı satışlarını dengeliyor. Öteki taraftan 24 Şubat’ta uygulanmaya başlanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralı da Borsa İstanbul’un pozitif ayrışmasında etkili oldu.

Yabancı oranı yüzde 37’ye geriledi

Son bir aydır endekste yabancı oranı bankacılık hisseleri öncülüğünde azalmaya devam ediyor. Bu zamanda endeksin yabancı oranı 3 puan azalarak yüzde 37 olurken, yabancıların elinde bulundurduğu hisse senedi stoku 17.7 milyar dolara geriledi. Hisse senetlerinden yıl başından bu yana toplam 1.3 milyar dolar yabancı çıkışı oldu.

MSC Türkiye yüzde 9.52 terfi etti

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırım sürecine girmesi ve Rusya-Ukrayna savaşının patlak vermesiyle küresel hisse senetleri senenin ilk çeyreğinde ciddi anlamda satış baskısına maruz kaldı. Gelişmekte olan ülkelere ilişik hisseler yüzde 7.32 kıymet kaybederken, Eylül 2021’den bu yana en zayıf duruşu ortaya koydu. Bu süreçte MSCI Türkiye (BIST 100’deki 11 hisseden oluşan endeks) ise yüzde 9.52 yükseliş gösterdi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir