Yeni virüs hızla yayılıyor! Uzmanlardan dikkat çeken uyarı

Dünyada hızla yayılmaya devam eden maymun çiçeği virüsü Meksika’ya da sıçradı.

Meksika Sıhhat Bakanlığı Müsteşarı Hugo Lopez Gattel Ramirez tarafınca meydana getirilen açıklamada, ülkenin başkenti Mexico Cityde ABDde ikamet eden 50 yaşındaki 1 erkekte maymun çiçeği virüsü tespit edilmiş olduğu ve virüsü muhtemelen Hollandada kaptığı açıklandı.

GÖZETİM ALTINA ALINDI

Müsteşar Ramirez, hastanın şu anda Mexico City’deki bir klinikte nezaret altında tutulduğunu ve durumunun iyi bulunduğunu açıklarken, hastanın yakında iyileşmesini beklediklerini söylemiş oldu.

Maymun çiçeği virüsü ile ilgili vatandaşları uyaran Müsteşar Ramirez, virüsün insandan insana temas yöntemiyle bulaştığını, hava, su yada yiyecekler ile bulaşmadığını ifade ederken, şu anda maymun çiçeğinin büyük bir salgın değil vakalar şeklinde görüldüğünü bildirdi.

20’den fazla ülkede tespit edilen maymun çiçeği virüsü sebebiyle bir çok Avrupada olmak suretiyle 300den fazla kişinin enfekte olduğu biliniyor.

UZMANLARDAN DİKKAT ÇEKEN UYARI

Öte taraftan hızla yayılmaya devam eden maymun çiçeği virüsü yeni tehlikeleri ortaya çıkarıyor. İngilterede şu ana kadar yüzden fazla kişide tespit edilen maymun çiçeği virüsü için Birleşik Krallık Sıhhat Güvenliği Ajansı (UKHSA) yeni bir tehlikeyi gözler önüne serdi.

Maymun çiçeği ile enfekte olan hastaların, 21 gün süresince evcil hayvanlar ile temasta bulunmaması icap ettiğini belirten UKHSA, gerbil, hamster ve öteki kemirgenlerin hastalığa duyarlı bulunduğunu duyurdu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir