Yeni sistemde borç üçe katlandı

Gömü ve Maliye Bakanlığı, merkezi yönetim borç stoku verilerini dün akşam yayımladı. Buna bakılırsa, 2022 yılı Nisan ayı sonu itibarıyla merkezi yönetim borç stoku, bundan önceki aya bakılırsa ortalama 14 milyar TL’lik artışla 3 trilyon 125 milyar TL’ye terfi etti.

Borç stokunda senenin ilk dört ayındaki artış 378 milyar TL oldu.

Toplam borç stokunun yüzde 51,9’unu dış borçlar, yüzde 48,1’ini iç borçlar oluşturdu.

DÖRT YILDA FIRLADI

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş meydana getirilen Temmuz 2018’de 970 milyar TL olan merkezi yönetim borç stoku, geride kalan ortalama 4 senelik sürede yüzde 222’lik artış kaydetmiş oldu.

Borcun süratli artışında, kamu harcamalarındaki ve bütçe açıklarındaki artışın yanı sıra döviz kurlarındaki ve döviz ile altın eşeysel borçlanmadaki artışlar etkili oldu.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi esnasında 2018, 2020 ve 2021 yıllarında kur şokları yaşadı. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçildiğinde 4,5 TL seviyesinde olan dolar/TL kuru, bugün 15,90 seviyesinde bulunuyor.

BORCUN YÜZDE 65,6’SI DÖVİZ

Nisan sonu itibarıyla merkezi yönetim borç stokunun yüzde 65,6’sı döviz eşeysel borçlardan oluştu. Bu oran, dört yıl ilkin cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçilmiş olduğu sırada yüzde 42,2 seviyesindeydi.

2 trilyon 51 milyar TL seviyesindeki döviz eşeysel borçların 1 trilyon 666 milyar TL’sini durağan(durgun), 385 milyar TL’sini değişken faizli borçlar oluşturdu. Değişken faizli döviz eşeysel borçlar, büyük oranda altın eşeysel borçlardan oluşuyor.

Değişken faizli döviz eşeysel borçlar, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçildiğinde yalnız 49 milyar TL seviyesindeydi. Aradan geçen dört senede sayı, neredeyse sekize katlanmış oldu.

ARTIŞ HIZLANABİLİR

Nisan sonunda 14,80 TL civarında olan dolar/TL, geçen hafta 16ya yaklaştı. Merkez Bankasının (TCMB) örtülü ve yüklü biriki satışlarıyla tutmaya çalmış olduğu döviz kurlarındaki artış, merkezi yönetim borç stokunun gelecek aylarda daha süratli artmasına niçin olabilir.

Borcun büyük bölümünün döviz eşeysel olması, Hazinenin de kur riskini artırıyor.

Öte taraftan, Hazinenin kur korumalı mevduatın yanı sıra enflasyona endeksli tahville döviz kurlarını bir süre için frenleme planının da bütçe dengelerini daha da bozabilir.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir