Yazılıda 1. olanı eleyip 172. olanı işe aldılar!

Kamuda gene mülakat skandalı yaşandı. Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı, hanım ve çocuk konukevleri ile engelli bakım ve rehabilitasyon merkezleri için 150’si öğretmen 4 bin 157 personel alımı yapmış oldu. KPSS puanına nazaran başvuruda bulunan ve yazılı sınavda başarıya ulaşmış olan adaylardan 12 bin 525’i sözlü sınava çağırıldı. Öğretmen adayları içinde en yüksek KPSS puanı ile 1. sırada olan genç, mülakatta 175’inci sıraya düşürülüp elendi. KPSS puanında 172. sırada olan ise, mülakatta 1. sıraya yükseltilip işe alındı.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, bakanlığın skandal işe alımıyla ilgili izahat yapmış oldu. Şöyleki konuştu: ‘’Öğretmen alımında birinci sırada olan şahıs sözlü puanı düşük tutularak alınmıyor. KPSS puanına nazaran 21. ve 44. sırada olanlar değil, KPSS puanı ile sıralamaya dahi giremeyecek olan 172. sıradaki kişiye mülakatta yüksek puan veriliyor ve, 1. sıraya oturtuyorlar. 214. sırada olan 2. sıraya, 411. sırada olan ise 3. sıraya oturtuluyor. Bir tek bir iki şahıs olsa, mülakatı başarısız geçmiş kabul edebilirsiniz. Fazlaca açık ki, torpil çalışmış. Başka iddialar da var, para şeklinde… Bu çocuklar iyi mi işe girecek. KPSS’nin asla etkinliği kalmadı. O vakit bu çocuklar aylarca niye sınava hazırlanıyor, yazık günah değil mi? Bana ulaşan gençler ağlıyor. Mülakat kalkmalı, aday memurluğu süreci gelmeli. KPSS kalacaksa tek ölçek KPSS puanı olmalı. Şu anda KPSS tamamen by-pas edilmiş durumda. Gençlerimizi devletten soğutuyorsunuz; bu vicdansızlık, adaletsizlik ve ahlaksızlıktır.”

TEK KISTAS KPSS DEĞİL

Bakanlık ise “Tek ölçek KPSS puanı değil” dedi. Açıklamasını şöyleki sürdürdü: “KPSS sıralamasına nazaran toplam 12 bin 525 aday sözlü sınava çağırılmış, adayların tamamı KPSS sıralaması ile sözlü sınava girmeye hak kazanmıştır. KPSS mühim kıstaslardan biri olmakla beraber tek ölçek değildir. Genel bir seçme imtihanı sonucuna nazaran atama yapmak, 85 milyon yurttaş için doğru ve hakkaniyetli olması imkansız.”

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.