Yargıtay’dan özel güvenlikçilerle ilgili çok konuşulacak karar

Şehirlerarası otobüs terminali girişinde vazife icra eden hususi güvenlik görevlilerinin üstünü aramış olduğu, yabancı uyruklu kişiden bir miktar uyuşturucu madde ele geçirildi. Vaka yerine gelen polis ekiplerince gözaltına alınan şüpheli çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Vakayla ilgili başlatılan soruşturma çerçevesinde yabancı uyruklu genç hakkında Ağır Ceza Mahkemesinde dava açıldı. Uyuşturucu ticareti yapma suçundan mahkumiyete çarptırılan sanık, karara itiraz etti. Temyiz müracaatını değerlendiren Yargıtay 10. Ceza Dairesi, emsal özellikte bir karara imza attı.

Hususi güvenlik mensubu tarafınca meydana getirilen aramaların hukuken geçersiz olduğuna dikkat çekilen kararda; adli arama yapma vazife ve yetkisi bulunmayan hususi güvenlik görevlisince meydana getirilen aramanın hukuka aykırı olduğundan bu arama işleminden elde edilmiş maddi delillerin hükme esas alınamayacağı hatırlatıldı. Oy birliği ile alınan kararda şu ifadelere yer verildi:

Ceza muhakemesinin amacı; toplumsal düzenin korunması ile kişilerin hak ve özgürlüklerine saygı içinde bir denge kurulması suretiyle, hukuken geçerli delillerle hiçbir duraksamaya yer vermeden maddi gerçeğin ortaya çıkarılmasıdır.

YASAYA AYKIRI

Adli arama yapma vazife ve yetkisi bulunmayan hususi güvenlik görevlisince meydana getirilen arama hukuka aykırı olduğundan ve bu arama işleminden elde edilmiş maddi deliller hükme esas alınamayacağından; hakkında mahkûmiyetine kafi başkaca kanıt bulunmayan sanığın beraati yerine, yazılı gerekçeyle mahkûmiyetine karar verilmesi yasaya aykırıdır.

Sanık müdafiinin temyiz itirazları bu yüzden yerinde görülmüş olduğundan, hükmün bozulmasına, bozma nedenine nazaran sanığın tahliyesine, başka suçtan tutuklu ve hükümlü olmadığı takdirde özgür bırakılması için ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına müzekkere yazılmasına oy birliği ile karar verilmiştir.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir