Yargıtay ‘adam değilsin’ sözünü hakaret saymadı

Bir suçtan cezaevinde bulunan mahkumun hastaneye sevki esnasında, görevli jandarma komutanından kelepçeleri çıkarma, kapıyı açma şeklinde isteklerde bulunmuş oldu. Mahkumun taleplerine komutan negatif yanıt verince olanlar oldu.

‘Bir süre komutana direnen mahkum, ‘Adam değilsin’ dedi. Vazife sonrası adliyenin yolunun tutan jandarma görevlisi mahkum hakkında ‘Hakaret, tehdit’ suçlamasıyla dava açtı. Asliye Ceza Mahkemesi sanığın kullandığı ‘adam değilsin’ sözünün hakaret olduğuna hükmetti. Sanık sonucu temyiz edince devreye giren Yargıtay 4. Ceza Dairesi, emsal özellikte bir karara imza attı.

Kararda şöyleki denildi:

Hakaret fiillerinin cezalandırılmasıyla korunan hukuki kıymet, kişilerin onur, onur ve saygınlığı olup, bu suçun oluşabilmesi için, davranışın kişiyi ufak düşürmeye matuf olarak gerçekleşmesi gerekmektedir. Bir hareketin tahkir edici olup olmadığı bazı durumlarda nispi olup, zamana, yere ve duruma gore değişebilmektedir.

Kişilere yönelik her türlü ağır eleştiri yada rahatsız edici sözlerin hakaret suçu bağlamında değerlendirilmemesi, sözlerin açıkça, onur, onur, ve saygınlığı rencide edebilecek özellikte somut bir eylem yada olgu isnadını yada sövmek fiilini oluşturması gerekmektedir.

Somut vakada sanığın, kolluk görevlisine söylediği iddiası olan ‘Adam değilsin’ ifadesinin katılanın onur, onur ve saygınlığını rencide edici boyutta olmayıp, rahatsız edici, kaba ve nezaket dışı söz durumunda olduğu ve hakaret suçunun unsurlarının oluşmadığı gözetilmeden, kanuni olmayan ve yerinde görülmeyen gerekçe ile hakaret suçundan mahkumiyet sonucu verilmesi yasaya aykırıdır. Mahkeme kararının bozulmasına oy birliği ile hükmedilmiştir.” İHA

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.