‘Yanlış politikalarla enflasyon krize döndü’

Ekonomist Murat Üçer, yükselen küresel ekonominin nedenlerini, Türkiye’deki enflasyon sorununu değerlendirdi. Türkiye’deki durumun yanlış para politikasından kaynaklandığını belirten Üçer, “Her insanın faiz yükselttiği bir ortamda senin parana itimat yoksa, kur piyasan bir dengede değilse, faizi indirdiğinde bu dengeyi bozuyorsun, bu fazlaca kolay” dedi.  Enflasyonda artışın devam edeceğini ifade eden Üçer, IMF’ye yönelik yanlış bir idrak bulunduğunu savundu.

Bir Youtube kanalında programa katılan Murat Üçer, dünyanın enteresan bir kırılma noktasında bulunduğunu söyleyerek, “Ilkin pandemi sonrasında Rusya-Ukrayna savaşı müthiş bir belirsizlik ortamı yarattı. Enflasyonun geri gelişi en trajik makro ekonomik gelişme oldu. Bugün fazlaca ciddi yapısal değişimlerin olduğu bir dünyadayız” diye konuştu. Üçer, “Bir arz sıkıntısı, tedarik problemi var hâlâ dünyada ve bu dalga dalga devam ediyor. Bu süreci yaratan Covid-19’du. Tedarik, emtia tarafındaki sorunları derinleştiren ise harp oldu” ifadelerini kullandı.

‘YÜZDE 70-80’LERDEN İNMEZ’

Arz talep dengesizliğinin ise enflasyonu tetikleyen unsur bulunduğunu belirten Üçer, Türkiye’deki yüksek enflasyona ilişkin ise “Türkiye’yi bu noktaya yanlış para politikası getirdi. Sen enflasyonu hakikaten düşüreceğine dair bir kararlılık göstermezsen yüzde 70-80’lerden aşağı inmesi söz mevzusu olmaz” dedi.

Enflasyonda yukarı doğru riskler mevcut

Türkiye’nin krizi Kur Korumalı Mevduat ile götürmeye çalıştığını söyleyen Ekonomist Murat Üçer, “Artık orada da beklentilerin ve fiyatlama hareketlerinin bozulması işin içine giriyor. Kur tarafında fazlaca duyarlı bir dengedeyiz. Net dış varlıklar metriklerinden gördüğümüz Merkez Bankası etken olarak müdahale ediyor şeklinde; orada bir saydamlık problemi var. Önümüzdeki dönemde besin, fiyatlama hareketlerinin bir raund daha bozulması bizi yüzde 70-80’ler enflasyonuna mahkum edebilir, yukarı doğru riskler de olabilir” dedi.

Yeni bir kriz olmadan faize dokunulmaz

Merkez Bankası’nın yüzde 46.44’lük yılsonu enflasyon beklentisinin iyimser bulunduğunu söyleyen Murat Üçer, siyaset faizine ilişkin de “Türkiye’de bu şekilde bir paradigma var artık ve bu paradigma ısrarla devam ettirilmek isteniyor. Son olarak kriz noktasında KKM çıktı, yine öyleki bir türbülans olur mu olursa Merkez Bankası daha doğrusu saray ne halletmeye karar verir onu bilmiyoruz doğal fakat bu şekilde bir noktaya gelinmeden faizin yükselmesi olasılığı sıfıra yakın bence” dedi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir