Yalnızlık alzheimer riskini artırıyor

Alzheimer’ın hali hazırda bir tedavisi yok… Sadece demans durdurulamasa da beynin işlevleri uzatılabiliyor. Bunun için hastalığın risk faktörlerinin tedavi edilmesi ve koruyucu faktörlerin uygulanması gerekiyor. Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Kaynak Selekler, yaşam süresinin uzamasıyla görülme sıklığı artan Alzheimer’ı tetikleyen bir nedenin de yalnızlık olduğuna dikkat çekti ve bu mevzuda şunları söylemiş oldu…

Toplumsal temas beyni iyi mi etkiliyor?

Sosyalleşmede beynin; bellek, lisan, görme, dinleme, düşünme, duygu, çoğu zaman elleri, ayakları yada vücudu hareket ettirme ve yüz ifadesi şeklinde fonksiyonları harekete geçiyor. Tüm bu fonksiyonların çalıştırılması bilişsel rezervi artırıyor. Bu durum, bazı yaşlı yetişkinlerin yaşa bağlı beyin değişikliklerinin varlığına karşın nispeten düzgüsel düşünme ve bellek kabiliyetlerini iyi mi koruyabildiklerini gösteriyor.

Sık sık dostlarıyla görüşenlerin beyin sağlığı daha iyi

Londra ve Paris’te meydana getirilen çalışmalarda, orta yaşta sık toplumsal temas (tertipli olarak arkadaşlarla ve aile bireyleriyle görüşmek) daha ileriki yıllarda demans olasılığının düşük olmasıyla ilişkilendirildi. Bu etkinin, dostlarıyla sık sık etkileşim kurduğunu bildiren iştirakçilerin, yalnızca aile üyeleriyle toplumsal temas bildirenlere bakılırsa daha kuvvetli görünmüş olduğu kaydedildi.

“University College London” tarafınca meydana getirilen yeni bir araştırmada da 60 yaşlarında artan toplumsal temasın, ileriki yaşlarda demans geliştirme riskini mühim seviyede azalttığı tespit edildi. Çözümleme, 60 yaşlarında neredeyse her gün dost gören birinin demans riskinin, birkaç ayda bir bir tek bir yada iki dost gören birine bakılırsa yüzde 12 daha azca bulunduğunu gösterdi.

Söyleşi etmek, sinir hücreleri arasındaki bağlantıyı artırıyor

Yalnız olmak, paylaşmamak ve konuşmamak beyin sinir hücreleri arasındaki iletişimi bozar. Dost edinme, toplumsal yaşamın içinde olma ve paylaşma ise Alzheimer riskini azaltır. Bundan dolayı söyleşi etmek ve içe dönük yaşamdan uzaklaşmak nöronlar arasındaki bağlantıyı artırır. Özetle toplumsal ilişkileri olan yaşlıların zihinsel fonksiyonları daha iyidir. Nitekim pandemi sürecinde yalnız kalan pek fazlaca yaşlıda Alzheimer’ın tetiklendiği ya da süratli ilerlediği görülmüştür.

Bu tavsiyelere dikkat!

Yetişkinlerin birçoğunun yoğun yaşamı, öteki insanlarla bağlantı kurmalarını engelliyor. Oysa ne olursa olsun sosyalleşmek, arkadaşlarla sık sık bir araya gelmek gerekiyor. Doğal demansa karşı; sıhhatli beslenmek, alkol alımını azaltmak, sigarayı bırakmak, stresten uzak durmak, beyni bulmaca, sudoku, puzzle şeklinde etkinliklerle çalıştırmak, kitap okumak, egzersiz yapmak, tertipli uyumak ve sıhhat kontrollerini aksatmamak büyük ehemmiyet taşıyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir