Yabancılar da kur korumalı mevduat açabilecek

Kur korumalı mevduatta kapsam genişliyor. Yabancı şahıs ve firmalar de sisteme dahil olabilecek.

Yabancılar da kur korumalı mevduat açabilecek

Yabancı uyruklu şahıs ve firmalar, yurt haricinde yerleşik Türk vatandaşlar ile bu vatandaşların sermayedar olduğu şirketlerin döviz hesaplarının TL’ye dönüştürülmesine ilişkin YUVAM hesabı sistemine dahil olabilecekler.

Merkez Bankası’nın Yurt Haricinde Yerleşik Vatandaşlar Mevduat ve Katılım Sistemi (YUVAM) hesapları hakkında tebliğinde değişimler yapılmış oldu.

Tebliğle, ilgili tebliğin tarif maddelerine yer edinen “Yurt haricinde yerleşik yurttaş” ibaresi “Yurt haricinde yerleşik kişiler” olarak değiştirildi ve madde metnine, “bankalarda hesap açma şartlarını taşıyan yabancı uyruklu gerçek ve tüzel kişiler” ibaresi eklendi.

Buna bakılırsa, yurt haricinde yaşayan Türk vatandaşları ile bunların sermayedar olduğu yurt haricinde bulunan şirketlerin yanı sıra bankalarda hesap açma şartlarını taşıyan yabancı uyruklu gerçek ve tüzel kişiler de döviz tevdiat hesapları ile döviz cinsinden katılım fonlarının TL’ye dönüşümüne esas YUVAM hesabı açtırabilecekler.

Tebliğe eklenen fıkra uyarınca, Merkez Bankası tarafınca bu uygulama kapsamında oluşturulan TL mevduat yada katılma hesaplarına vade sonunda yenilenme imkânı tanınabilecek. Hesabın yenilenmesine ilişkin esaslar Merkez Bankasınca belirlenecek. Kur korumalı TL mevduat sisteminde değişiklik İlginizi Çekebilir Kur korumalı TL mevduat sisteminde değişim

Sanayide doğalgaza büyük zam geliyor İlginizi Çekebilir Sanayide doğalgaza büyük zam geliyor Mevduat faizi yüzde 17, kredi faizi yüzde 27 İlginizi Çekebilir Mevduat faizi yüzde 17, kredi faizi yüzde 27 Fed Başkanı'ndan kritik faiz açıklaması İlginizi Çekebilir Fed Başkanı’ndan eleştiri faiz açıklaması

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.