Yabancı uyruklu dolandırıcılardan sosyal medyadan satış yapanlara sahte dolar tuzağı

İlk vaka 5 Nisan Salı günü 23.00 sıralarında Beylikdüzü Sulh Mahallesinde yaşandı. Ozan Kaymaz, 32 bin lira tutarındaki cep telefonunu toplumsal medya üstünden satılığa çıkardı. Yabancı uyruklu bir şahıs, telefonu almak istediğini söyleyerek Kaymazdan evinin adresini istedi.

Akşam saatlerinde adrese 1i hanım 2 arkadaşı ile gelen yabancı uyruklu şahıs, Kaymaz ile buluştu. Telefonun ödemesini dolar ile yapacağını söylemesi üstüne mağdur adam satmaktan vazgeçti. Bunun üstüne 2 bin 250 doları insanın üstüne atan yabancı uyruklu kişiler telefonu alarak vaka yerinden bir otomobille uzaklaştı.

Ertesi gün Aksarayda bulunan bir döviz bürosuna giden Kaymaz, doların düzmece bulunduğunu öğrendi. Bunun üstüne polis merkezine giden Kaymaz, suç duyurusunda bulundu. 3 yabancı uyruklunun adrese geldiği anlamış olur ise güvenlik kamerasına yansıdı.

BİR SAHTE DOLAR KONUSU DA ESENYURTTA YAŞANDI

Vakadan 5 gün sonrasında bir düzmece dolar mevzusu da Esenyurt Barbaros Hayrettin Paşa Mahallesinde yaşandı. Rana Yılmaz, gene toplumsal medya üstünden tv satmak istedi. Yabancı uyruklu iki şahıs televizyonu satın alacağını söyleyerek, Yılmazın gönderilmiş olduğu adrese geldi. Yılmaza 350 dolar veren şüpheliler, 5 dolar para üstü alarak televizyonu alıp adresten ayrıldı.

Ertesi gün, döviz bürosuna giden Rana Yılmaz, almış olduğu doların düzmece bulunduğunu öğrenince polis merkezine giderek suç duyurusunda bulundu. Şüphelilerin apartmana geldikleri ve tv ile ayrıldıkları anlamış olur ise güvenlik kamerasına yansıdı.

DOLARI BANA VERDİLER, TELEFONU ALDILAR

Yaşananları özetleyen mağdurlardan Ozan Kaymaz, Telefonumu, toplumsal medya üstünden satışa çıkardım. 3 yabancı uyruklu şahıs, alıcı olarak benimle irtibata geçti. Telefonu dolar ile almak istediklerini söylediler. Ben de bir problem çıkacağından şüphelenerek satmak istemedim. Beni ikna etmeye çalıştılar. Aramızda bir itiş kakış oldu. Doları bana verdiler, telefonu aldılar. Aniden bir otomobile binip gittiler. Plakasını alamadım dedi.

PARAMPARÇA OLSA BU KADAR ZORUMA GİTMEZDİ

Kaymaz, Sabah kalkınca Aksarayda bulunan bir döviz bürosuna gittim. Bana dolarların düzmece bulunduğunu söylediler. Gerçekçi duruyordu. Bir kalem ya da makine ile bunun düzmece bulunduğunu anlayabiliyormuşsun. Ben emniyete giderek şikayetçi oldum. Bu vaka beni fazlaca üzdü. Keşke telefon paramparça olsa bu kadar zoruma gitmezdi ifadelerini kullandı. (DHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir