Yabancı çekildi üretim sıkıntıya girdi

Tekstil ve hazır giyim sektörünün mühim bir ayağını oluşturan Laleli ve Osmanbey bölgelerinde yüksek kapasite kullanımları yeni yatırım ihtiyacını artırırken, bazı üretim tesislerinde Suriyeli şeklinde yabancı çalışanların da sektörden çekilmesi ile imalatta sorun yaşandığı aktarıldı. Laleli Sanayici ve İş İnsanları Derneği Başkan Yardımcısı Ercan Hardal, bilhassa minik ölçekli atölyelerde imalat sanayinin sıkıntıya girdiğini aktararak, “İmalat sanayide sorun var. Yerli çalışan yok oldukça fazla. Yabancı çalışan daha çoktu. 50 kişilik atölyeler 20 kişiye düştü. Suriye’deki hazır giyim ve tekstil üretimi ile Türkiye’nin benzeşik yönleri vardı. Onlar aniden ellerini çekince yüzde 50’lik bir düşüş oldu” bilgisini verdi.

ÇALIŞANLAR DÖNÜYOR

Son dönemlerde 500 bin Suriyelinin ülkesine geri döndüğünü ve bunlar içinde sektör çalışanlarının da bulunduğunu kaydeden Hardal,  şu şekilde devam etti: “Atölyelerdeki çalışan eksikliği son 6 ayda hat safhaya çıktı. Buralarda maliyetler de arttı. Şu anda ‘vasıfsız eleman’ diye duyuru veriyoruz sadece çalışan bulamıyoruz.”

Kayıt dışı çalışanlar için durum değişik

Laleli Sanayici ve İş İnsanları Derneği Başkan Yardımcısı Ercan Hardal, Asgari ücret zammı ücretlere yansıdı sadece büyük firmalar ile kayıt dışı çalışanlar içinde durum oldukça değişik. Ufak ücret farkları için çalışanlar bırakıp başka bir atölyeye geçebiliyor dedi.

İstihdam talebi arttı

Türkiye’de sektörün ihracatının büyük bir kısmının fason olarak yapıldığını ve fabrikalarda kapasite kullanımlarının yüzde 85’in üzerine çıktığını kaydeden Osmanbey Tekstilci İş İnsanları Derneği Başkanı Eda Arpacı, sektörün kapasite ve istihdam sıkıntısı yaşadığını aktardı. Yeni gelecek siparişler için yatırımlara gereksinim duyulduğunu kaydeden Arpacı, “Eleman yetiştirmek suretiyle çeşitli kurslar, eğitim programları düzenlenmeli” dedi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.