Washington’dan Türkiye’yi kızdıracak hamle: Plan geliştiriyorlar

ABDnin elit gazetelerinden New York Times, Washington yönetiminin Rusyanın petrol ve doğalgaz gelirlerini iyice azaltmak için uzun vadeli bir plan hazırlığı içinde bulunduğunu aktardı.

Gazeteye konuşan yetkililer ve eskiden bazı pozisyonları dolduran adlar ABDnin amacının Rusyanın küresel enerji ekonomisindeki rolünü yok etmek olduğuna dikkat çekti. Fakat bu şekilde bir hamle ABD ile Rusyadan petrol satın alan Çin, Hindistan, Türkiye şeklinde ülkeleri karşı karşıya getirebilir.

İKİNCİ DERECE YAPTIRIM PLANI

Biden yönetiminin hazırladığı taslak planlarda Rusyadan satın alınan petrole bir tavan fiyat konulmasının konuşulduğu açıklandı. Bu sebeple, ikinci aşama yaptırım yardımıyla yabancı alıcıların cezalandırılmasının gündeme geleceği de açıklandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putinin geri adım atmamasına karşın ABD ve müttefikleri Rusyaya yaptırımlara devam ederken Moskovanın ayda ortalama 20 milyar dolarlık petrol geliri elde etmesi yardımıyla ekonominin bir halde yürümüş olduğu yorumları yapılmış oldu.

New York Timesa konuşan yetkililer, Moskova yönetiminin petrolden elde etmiş olduğu geliri azaltmak için ABDli karar mercilerinin çalışmalara devam ettiğine dikkat çekti. Fakat yetkililer bu planı, ABD yada başka ülkelerde enflasyonu tetiklemeden yapmanın ardında olduklarını söylemiş oldu.

ABDli yetkililer Rusyanın pazardaki payının aniden azaltılmayacağına dikkat çekerken bu hafta Brükselde gerçekleşen G7 zirvesinde ülkelerin kademeli olarak Rus doğalgazını azaltmaya karar verilmiş olduğu de açıklandı.

TÜRKİYE HACMİNİ ARTIRDI

Rusya ile Ukrayna arasındaki cenk devam ederken Rus doğalgaz ve petrol gelirleri ise Nisan ayında arttı. Rusya fiyatların da artmasıyla beraber geçen senenin aynı dönemine bakılırsa yüzde 50 daha çok gelir elde etti.

Öte taraftan Hindistan ve Türkiye satın alma hacmini de artırırken Cenup Kore önceki dönemlere bakılırsa daha azca alım yapsa da öne çıkan ülkelerden biri oldu. Çin de daha ilkin ABDnin yaptırımlarını eleştirmişti.

ABDnin gündemine almış olduğu planlardan biri yabancı şirketlerin Rus petrolü için düşük fiyat teklif etmesi ve aksi takdirde ABDnin yaptırım uygulama tehdidi olduğuna dikkat çekilirken bu sayede Rusyanın elde etmiş olduğu kârın azaltılmasının planlandığı açıklandı.

Öte taraftan ABDnin gündemindeki bir öteki plan ise Rusların petrol gelirlerine erişimin engellenmesi olarak öne çıktı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.