Vücudumuz için de bahar temizliği şart

Mevsim geçişlerinde arınmaya gereksinim duyarız. Dolayısıyla baharla beraber tıpkı tabiat benzer biçimde vücudumuzu da yenilemek için harekete geçmeliyiz. “Hepimiz detoks ifadesini severiz. Fakat detoksun iyi mi yapılacağı mevzusunda kafanızı oldukça karıştırmanıza gerek yok” diyen Biyokimya ve Anti-Aging Uzmanı Dr. Ayşegül Çoruhlu’nun vücudunuzda bahar temizliği yapmanızı sağlayacak önerileri  şu şekilde

Güneşi kaçırmayın

Güneşin varlığıyla daha organik D vitamini almaya başladığımızda bu durum tüm hastalıklarımızın, depresyonumuzun ve yorgunluğumuzun azalmasını destek sunar. UVB ışınlarının yoğun olduğu öğlen 11.00–15.00 saatleri içinde 15-20 dakikalık kısa periyotlarla güneşlenmek, en etkin vitamin sentezleme yoludur. Bu hususta meydana getirilen hataların başlangıcında, uzun soluklu güneşlenmeler gelir. İdeal olan ise kısa süreli aralıklarla güneşe maruz kalmaktır. Dolayısıyla her gün tertipli olarak averaj 20 dakika güneşlenmek yeterlidir.

Gökkuşağı renkleriyle beslenmeyi artırın

Baharla birlikte renk renk sebze ve meyveler manavlarda yerini alır. İşte tam olarak şimdi gökkuşağının tüm renklerini içeren sebze ve meyveleri daha oldukça yeme zamanıdır.

İdrar renginizi takip edin

Bedeni içten temizlemenin eğer olmazsa olmazı bolca su içmektir. Bilhassa böbreklerimizin ve lenflerimizin iyi emek vermesi için su oldukça lüzumlu. Ayrıca idrar rengimizin koyu olması suyu azca içtiğimizi gösterir. Dolayısıyla gün süresince yeteri kadar su tüketmeye itina gösterin. Susamayı beklemeden su içmeyi alışkanlık haline getirin.

Sebzeyi için

Gün içinde limonlu su, sebze suyu, nebat çayı benzer biçimde vücudu destekleyen ve temizliğine yardım eden sıvıları daha oldukça içelim.

Akşamları azca yiyin ya da yemeyin

Gece açlığı esnasında vücut aslına bakarsanız kendi kendini temizler. Tüm eski hücreleri yakalayıp yok eder. Sadece gece yersek bu sistem iyi çalışmaz. Vücudun gece boyu yapmış olduğu bu hususi temizliğin adı otofajidir. Otofaji, kelime anlamıyla ‘kendi kendini yiyecek’ anlama gelir. Niçin vücut kendini yemeye gereksinim duyar? Eski hücre parçalarından kurtulup, onları parçalayıp yedek parça olarak kullanmak için. Vücudumuzu durağan(durgun) hücreler topluluğu olarak görüyoruz. Oysa içerisi akan bir dere gibidir. Asla aynı hücrelerle yola devam etmiyoruz. Organına nazaran hücreler devamlı yapım ve yıkım halindeler. Örnekse bu dönüşüm cilt için 28 gün, bağırsak mukozası için 4-5 gündür.

Aç karnına uyuyun

Gece açlığıyla birlikte iyi bir uyku otofajinin (vücudun kendi kendini temizlemesi) oldukça büyük destekçisidir. Yatarken tok olmamak, gece boyu ideal bir uyku için önemlidir. İdeali saat 17.00’de akşam öğününü bitirmek gereklidir. Yatak odasının, karanlık ve bir miktar serin olması uyku hijyeni için şarttır. Basitçe uyku hijyeni; açlık-karanlık-serinlik olarak tanımlanabilir. Uykunun genel amacı, gündüz vücuttaki işleyişlerin arkasını toparlamaktır. Hasarlı hücreleri saptamak, onları onarmak; eskimiş hücrelerden vücudu kurtarmak, kanser hücrelerini daha iyi saptamak, olan bir hastalığımızı daha süratli iyileştirmek şeklinde örnekler verebileceğim tüm bu pozitif işleyişler uykunun vücuttaki marifetleridir. Uyku hali; onarma, tespit, temizleme ve yenileme zamanıdır. DNA tamiri gece daha iyi yapılır. Eski hücrelerin otofaji ile yok edilmesi ve yerine kök hücrelerden yenilerinin yapılması gece daha iyi gerçekleşir.

Bağırsaklarınızı destekleyin

Tüm yiyecek artıklarını atmak için uğraşan bağırsak sistemimizin de çalışmasını desteklemeliyiz. Bolca lifli beslenmek, glütensiz gıdalar tüketmek, bağırsak hareketlerini dengeler. Kabız olamamak için günlük wcye çıkmayı sağlamak ve besinlere dikkat etmek gerekir.

Kımıldayın

İlkbaharda tertipli egzersiz de toksinlerle yorulan vücudunuzda canlanmanın başlangıcı olacaktır. Açık havada yürüyüş bile vücuttaki dolaşımı artırır, vücudun oksijenlenmesini sağlar. İyi bir dolaşım ve oksijen seviyesi hücrelerin sağlığı için yemekten daha önemlidir.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.