Veli Ağbaba: Bizim nezdimizde yok hükmünde

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, partisinin Bartın İl Başkanlığında basın toplantısı düzenledi.

Ağbaba, asgari ücretle ilgili örnek verdiği konuşmasında, şu ifadeleri kullandı:

*Vatandaşın imkanlarını nereden nereye getirdik diyor. 2021 asgari tutarı 2 bin 285 lira ile 1628 tane ekmek alınırken, 2022 asgari tutarı olan 4 bin 250 TL ile 1214 tane ekmek alınıyor.

*Asgari ücretlinin sofrasında 1 yılda 414 ekmek azalmış. Nereden nereye? Kendisi bunu ne kadar kabul etmese de bu ülkede aç falan var.

*Anasının koynunda soğuktan donan bebekler var. Senin iğrenç yönetiminde açlık var. Yoksulluk var.

*Evine ekmek alamayan insanoğlu var. Erdoğan Vicdansızlık yapma demeye dursun, halk açlık ve yoksullukla boğuşadursun öteki taraftan da ekonominin ne durumda bulunduğunu en iyi gösteren verilerden biri, ticari yaşamın durumu.

*TOBB verilerine nazaran, nisanda kapanan şirket sayısı, geçen senenin aynı ayına nazaran yüzde 12,9 oranında arttı.

*Ocak-nisan döneminde toplamda 5 bin 321 şirket, 8 bin 271 gerçek şahıs ticari işletme de kapanmış oldu.

*2022nin ilk 4 ayında; 2021in ilk 4 ayına nazaran kapanan şirket sayısı yüzde 45,7, kapanan birleşke sayısı yüzde 94,7 artarken kapanan gerçek şahıs ticari işletme sayısı da yüzde 63 azaldı. Erdoğan çıkıp bu rakamlar için de Vicdansızlık yapmayın desin dedi.

*40 maddelik bu düzenlenmenin her maddesi ayrı bir yasak, ayrı bir ceza var. Doğru olmayan kamu düzenini ve barışını bozan, iç güvenliği sözüm ona tehdit eden haber yada data paylaşanlara ve yayanlara hapis cezası öngörülüyor.

*Peki doğru dedikleri kime nazaran, neye nazaran? Ben söyleyeyim; iç güvenlik demek, AKPnin güvenliği anlamına gelir.

*Doğru data demek, AKPnin işine gelen bilgidir. Kamu düzeni demek, AKPnin rantçı düzeni anlamına gelir. Kamu barışın bozanlar hapse atılacakmış.

*Ortada kamu bıraktınız mı ki barışından söz ediyorsunuz? Kamu barışını bozan biri var ise en başta sarayda arayın.

*Genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlunun konuşmasını yayınladığı için TV kanallarına ceza verileceği belirtiliyor.

*İktidar borazanlığı yapmayan gazete ve kanallara her gün cezalar yağdırılıyor. RTÜK aslına bakarsan Erdoğanın kılıcı olmuş, ana karşıcılık partisi liderlerine bile engelleme uyguluyor. Dünyanın her yerinde ana karşıcılık liderinin söylediği haberdir.

*Hangi akılla bunu haber yapmış oldu, diye ceza kesersiniz? Şimdi amaç, toplumsal medya hesaplarındaki itirazları kesmek ve muhalefeti sindirmek. Bizim nezdimizde yok hükmündedir diye konuştu. (DHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir