Vatandaş yeniden dövize dönüyor

Kur Korumalı TL Mevduat’ın (KKM) devreye alınmasıyla döviz mevduatlarında ilkin satışa yönelen arkasından beklemeye geçen vatandaşlar tekrardan alıma geçti. Bireyler KKM sisteminin duyuru edilmiş olduğu aralık sonundan beri en yüksek haftalık döviz mevduatı artışını 1.2 milyar dolar ile Rusya-Ukrayna endişelerinin belirginleştiği geçen hafta yapmış oldu. Merkez Bankası haftalık para ve banka istatistiklerine nazaran, vatandaşların bankalardaki döviz mevduatı 25 Şubat haftasında 156 milyon dolarlık düşüşle 215 milyar 834 milyon dolara gerilese de parite etkisinden arındırılmış olarak 185 milyon dolar artış gösterdi.

ALTINA YÖNELDİLER

Bu artışta bireylerin döviz mevduatında parite etkisinden arındırılmış olarak 1 milyar 207 milyon dolar yükseliş etkili oldu. Kurumlar vergisi istisnasından yararlanmak için KKM’ye dönen firmalar ise aynı hafta parite etkisinden arındırılmış olarak 1 milyar 23 milyon dolarlık döviz satışı gerçekleştirmiş oldu.

Bireylerin 1.2 milyar dolarlık döviz talebinin mühim bir kısmı kıymetli maden depo hesaplarında gözlendi. Rusya ve Ukrayna içinde yaşanmış olan sıcak gelişmelerin ons altın fiyatında yükselişe niçin olması bireylerin altına olan ilgisini artırdı. Gerçek kişilerin dolar cinsel döviz mevduatı 236 milyon dolar artarken, Euro cinsel döviz mevduatının dolar karşılığı 111 milyon dolar arttı. Kıymetli maden cinsel döviz mevduatının dolar karşılığı ise parite etkisinden arındırılmış olarak 872 milyon dolar artış gösterdi. Böylece bireylerin yabancı para mevduat ve fonları 142.2 milyar dolara yükselirken, şirketlerin ise 73.5 milyar dolara düştü.

520.1 MİLYARA ULAŞTI

Şirketlerin döviz mevduatındaki toplam düşüş yılbaşından bu yana 16.4 milyar dolara ulaştı. Bankacılar kurumsal döviz cinsel mevduattaki düşüşün tamamının KKM kullanımından kaynaklandığını hesaplıyor. Ayrıca Bankacılık Düzenleme ve Denetleme (BDDK) KKM tutarının 25 Şubat itibarıyla 520.1 milyar liraya yükseldiğini deklare etti.

Dolar 14 liranın üstünde tutundu

Merkez Bankası’nın kur istikrarını biriki satışları ile sağlama çabası dolarda 14 lira barajının yıkılması ile sonuçlandı. Kur yine yükseliş trendine döndü. Dolar dün 14.0840 liradan başladığı günü 14.1250 liradan tamamladı. Euro ise 15.6440 liradan başladığı günü 15.6600 liradan tamamladı.

Istanbul Analiytics analisti Güldem Atabay, “Gelecek haftalarda ve aylarda BOTAŞ’ın enerji giderlerini karşılamak zorunda duracak olan Türkiye, TCMB’nin son atımlık döviz rezervlerine daha çok gerekseme duyacak. Bu da TL’nin kıymet kaybının süreceğini konu alıyor KKM’yi devreye sokarak seçim kazanmak için riskleri sonuna kadar alan hükümetin sürdürebileceği kur istikrarı alanı hızla daralmakta” dedi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir