Vatandaş aracını park etti

Cem YILDIRIM/ANKARA

Petrol Ürünleri İşverenleri Sendikası (PÜİS) Ankara Bölge Başkanı ve akaryakıt istasyonu İşletmecisi Cem Cantekin, akaryakıta gelen zamlarla beraber yaşananları SÖZCÜ WEB TV’ye deklare etti.

“Daha oldukça akaryakıt istasyonu kapanır” diyen Cantekin, “Motorinin fiyatında geçen yıl Mart ayına gore yüzde 230 artış yaşandı. Maliyetlerimiz yüzde 100 arttı. Elektrik faturalarımız yüzde 130 arttı. Geçen seneye gore her 1 litre akaryakıttan, yüzde 60 zarar ediyoruz. Yurttaş da aracını park etti, garaja çekti, artık daha azca kullanıyor” dedi.

Cantekin şunları söylemiş oldu:

PARA KAZANAMIYORUZ: “Piyasada, satılan her litre akaryakıttan biz bayilerin ciddi paralar kazanılmış olduğu benzer biçimde bir idrak var. Fakat tüketici ne kadar mağduriyet yaşıyorsa ondan daha çok biz sorun yaşıyoruz. Geçen seneki kâr marjımızla, bu seneki kâr marjımızı karşılaştırınca ortalama her bir litre akaryakıttan, yüzde 60 zarar ediyoruz. Tüketicimiz de aynı şekilde bir mağduriyet yaşıyor. Otobüs, dolmuş, taksi müşterilerimiz de ‘Ikimiz de para kazanamıyoruz’ diyor.

ÇOK İSTASYON KAPANIR: Şu anda durumumuz sürdürülebilir değil. Esasen istasyonlarını kapatan bayiler oldu. Uzun solukta baktığımızda daha oldukça kapatan istasyon olacak. Tüketici, bayiler, bizimle çalışan arkadaşlarımız kimse memnun değil. İstasyonlarımızı kapatmamız, ışıkların sönmesi, tanklarda yakıt kalmaması, domino tesiri yaratır. Personel işi olmayan kalır. Devletimizin toplamış olduğu vergilerde düşme olur. Bankalara ve dağıtım firmalarına olan taahhütlerimizi yerine getiremeyiz. Ciddi bir kaos olur.

ARAÇLAR GARAJDA: Son gelen zamlardan sonrasında müşterilerimizin yakıt alımları litre olarak düştü. Artık toplu taşımı tercih ediyorlar. Onların bütçelerinde akaryakıt fiyatı büyük bir hisse olduğundan insanoğlu kendi araçlarından uzaklaşmaya başladı. Araçlarını park etler, garaja çektiler. Tüketicilerin araçlarının lastiği azca eskiyecek. Araçlarının bakım zamanı geç gelecek fakat bu durum silsile halinde domino tesiri yaratacak ve servis sektörünü de vuracak.”

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.