Vahap Seçer: Önceki yönetimin 300 milyon dolarlık borcunu da ödedim

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2022 yılı Mayıs ayı 1.Birleşim Toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirildi. Başkan Seçer, 3 senelik vazife süresi süresince İller Bankası’ndan kredi kullanamadan öz kaynaklarla hem eski yönetimin borcunu ödediklerini hem de yatırım yaptıklarını belirterek, “Biz yönetilmeyen bir belediyeyi yönetir duruma getirdik” dedi.

“BİZ YÖNETİLMEYEN BİR BELEDİYEYİ YÖNETİR DURUMA GETİRDİK”

Başkan Seçer, kanalizasyon çalışmalarıyla ilgili de bazı değerlendirmelerde bulunmuş oldu. Altyapı çalışmalarının yüksek bütçeli yatırımlar bulunduğunu vurgulayan Seçer, şunları söylemiş oldu;

*Tabiri caizse toprağın altına bir anlamda yüksek yatırımlı projelerin bedelini gömüyorsunuz. Elbet yoğun çalışıyoruz. MESKİ, tarihinde olmadığı kadar iyi noktalara geldi. Bunu oldukça açık yüreklilikle söyleyebilirim.

*Biz yönetilmeyen bir MESKİ’yi aldık, kayda kıymet bir noktaya getirdik. Biz yönetilmeyen bir belediyeyi yönetir duruma getirdik. Hiçbir belediye, hiçbir bağlı kurum yoktur ki 3 senelik sürede pandemi, ekonomik kriz şeklinde devasa sorunlarla boğuştuğunuz bir dönemde toplam borcun 3’te 2’sini ödesin. O şekilde bir kurum bulamazsınız. Bu şekilde bir {özel sektör} de bulamazsınız. Biz bunu başardık. Ayrıca yatırımları da yapıyoruz.

*Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin geliri iyi belediyeler içinde yer ediniyor sadece Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi bağlı bir kuruluştur. Bizim orada merkezi hükümetten gelen oldukça cüzi, İller Bankası oranı haricinde bir gelirimiz yok.

*Biz su bedelleri, atık su bedelleri ile oranın durağan(durgun) giderlerini, mecburi giderlerini karşılamak zorundayız ve kentin değişen koşullarına uygun şekilde yatırımlar da yapmak zorundayız. Siz de takdir edersiniz ki hangi il olursa olsun altyapı yatırımlarında İller Bankası’nın ya da yurtdışı bağışlama kredilerinin desteği eğer olmazsa bu tarz şeyleri taşıyabilecek durumda değil. Biz kendimizi sıkıyoruz.

10 MİLYON LİRA TEMİNATI ALAMAYAN BİR BELEDİYEDİR”

İller Bankası’yla ilişkilerini en iyi noktada tutmak için 3 senedir azami çaba sarf ettiklerini sözlerine ekleyen Seçer, “Fakat bugüne dek bizim İller Bankası’yla ilişkilerimizde geldiğimiz nokta bellidir. Bu belediye İller Bankası’ndan 10 milyon lira teminatı alamayan bir belediyedir. Bu bir utanç vesikası olarak tarihin sayfalarında yer almıştır; bir kamu kurumuna bir kamu kurumunun bir kamu kurumu için kefil olmaması. Bırakın altyapı projelerini. Utanç vesikasıdır bu diye konuştu.

HERHANGİ BİR KREDİ KULLANAMADIM”

Başkan Seçer, İller Bankası koordinesinde yürütülen ve Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) tarafınca finanse edilen 39 milyon Euro kredi/bağışlama için de herhangi bir karşılık gelmediğini altını çizdi.

Kaynağın Erdemli, Akdeniz ve Mezitli ilçelerinde kullanılacağını belirten Başkan Seçer, “Bu İller Bankası’ndan kaynaklı, AFD’den kaynaklı. Ben size tabloyu söylüyorum. Ben bugüne dek İller Bankası’ndan herhangi bir kredi kullanamadım. Ne belediyem için ne MESKİ için. Buna karşın kendi imkanlarıyla ilçe merkezlerinde ve kırsal mahallelerde her türlü altyapı çalışmasını yaptık dedi.

KENDİ İMKÂNLARIMLA UĞRAŞIYORUM”

Şehir merkezindeki yenileme emek harcamaları hakkında değerlendirmelerde bulunan Başkan Seçer, 4.9 hektar alanda yenileme çalışmalarının devam ettiğini anımsatarak, şu şekilde devam etti:

*Ara sıra bu mevzuda ilçe belediyesiyle de görüşülüyor. Ne olursa olsun kamulaştırma yapmak gerekiyorsa yasal çerçevede biz onu da yaparız. Mecburi kalırsak doğal olarak. Ben de istemem bu kadar bedeli ödeyeyim fakat benim yaptığım aslen oldukça kıymetli bir iş.

*Direkt kaleye oynuyorum ben. Bu yenileme alanının yapılması lazım. Arkadaşlarla 10 kere toplantı yaptık, ben de katıldım. Ben sponsor bekleyeceğim, falan kurumdan, Valilik’ten, Kültür Bakanlığı’ndan, oradan; atı alan Üsküdar’ı geçer. Bu şekilde bir doğru yok. Aslına bakarsan kolay işlerim yürümüyor benim bürokraside.

*Dedim ki: ‘Biz bu işi yapacaksak, şehir merkezi çöküyorsa, buna el atmamız gerekiyorsa, biz bunu kendi bütçemizden karşılarız bir halde. Hele bir uçtan Bismillah diyelim, başlamış olalım’ dedim ve başladık. Biz o şekilde meraklı değiliz kamulaştırmaya.

*Ben niye kamulaştırayım durduk yere milyonlarca lira para ödeyeyim? Fakat işin içinden çıkamazsam; bir yerin 10 değil, 20 değil, 30 tane maliki var ise ya da malikleri ile uzlaşma şansım yoksa ben ne yapabilirim? Ya bu projeyi bırakacağım, akamete uğrayacak ya da yasaların bana verdiği yetki çerçevesinde bu tarz şeyleri çözeceğim. Bakın balık pazarında bizim kamulaştırma çalışmamız var mı? Yok. Niye yok? Sorun yok. Projesi bitti.

*Koruma Kurulu’ndan izinleri; bir kısmı bazı bölgelerin çıktı, bazı bölgelerin çıkıyor. ‘Onu ben finanse edeceğim’ dedim. Oradaki maliklere 1 lira para yüklemeyeceğim. Tertemiz bir hale getireceğim. Şehir merkezini yine çekicilik merkezi haline getirmek için kendi imkânlarımla uğraşıyorum.

“METRONUN ÇED RAPORUYLA İLGİLİ HERHANGİ BİR SORUNU YOK”

Bir meclis üyesinin Mersin Metrosu’nun ÇED raporunu gündeme getirmesi üstüne Başkan Seçer, bu mevzuda, “Metronun ÇED raporuyla ilgili herhangi bir problemi yoktur. Bu finansman mevzusunun da ÇED ile en uzaktan bir alakası yoktur.  Buradan kamuoyuna sesleniyorum. Bu sual tamamen kamuoyunu yanıltma meselesidir. Daha ilkin söyledim. Sayın Cumhurbaşkanı’na gittim. Buradaki durumu kendisiyle görüştüm. Mevzuları arz ettim. Bakan Bey’le de görüştüm kısa sürede. Bakan Bey’in yardımcısıyla da görüştüm. Bana finansman izni çıkarsa finansman kullanacağım. Şimdi inşaat devam ediyor diye konuştu.

“300 MİLYON BORÇ ÖDEDİM”

Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarını öz bütçe ile yaptığını da dile getiren Seçer, şunları dedi:

*Önceki yönetimin 300 milyon dolarlık borcunu da ödedim, şu anda yaptığım yatırımları da yenileme çalışmalarını da öz bütçeden yapıyorum. Şu demek oluyor ki iktidar belediyesi olsanız, 40 bakanlıktan size bağışlama gelir. Onu da almadan yapıyorum. Aslına bakarsan daha ilkin kamuoyuna deklare ettim. Bu proje durmayacak.

*Azca olacak oldukça olacak fakat ben yapacağım. Ortada ÇED, med bu şekilde bir hikâye yoktur. Kurumlar içinde yazışmalarda hatalı bazı değerlendirmeler olmuştur. Arkadaşlarımız da o mevzuları Devlet Demiryolları’yla görüşecektir.

*Biz, yasa, kanun, düzen her neyse o seviyede yapıyoruz ve vatandaşlarımızı da kandırmıyoruz. Yapabileceğimiz bir işi ‘yaparız’ diyoruz, yapmayacağımız bir işi de ‘yapmayız’ diyoruz.

“PLAJLAR BENİM DEĞİL, PLAJLAR HALKIN”

Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilen plajların 19 Mayıs’ta açılacağını ifade eden Başkan Seçer, şu şekilde konuştu:

*Peyderpey açılacak. Ben plajların güvenliğini sağlamakla görevli değilim. Plajlar benim değil, plajlar halkın. Dolayısıyla plajlar halkın demek, ilgili kurum, halk adına vazife meydana getiren kurum, kamu adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’dır, Ulusal Emlak Genel Müdürlüğü’dür. Ben Kızkalesi’ne, Susanoğlu’na, Yapraklıkoy’a, Kocahasanlı’ya karşılık ödüyorum.

*Orada bana belirli bir alan tahsis edilmiş. O alanı ben korumakla aslına bakarsanız mükellefim. ‘Fakat buraya şezlong atılmış.’ Kolluk güçleri var, lüzumlu tedbiri alacaklar. Benim alanımda şu anda şezlong yok.

*19 Mayıs geldiği süre benim alanıma şezlong konmuşsa onları kaldırırız, bir köşeye atarız, getiririz, vatandaşın kullandığı kendi Denizkızı şirketimizin şemsiyelerini ve şezlonglarını da oraya bırakırız.

“BİR KURUŞ BORÇLANMADIK”

*2018in Aralık ayında %31,5 faizle parayı ben mi kullandım? Siz o süre çıkıp, biriniz söz alıp, ‘siz ne yapıyorsunuz, bu tefeci faizi’ diyemediniz mi? Şimdi dünyada, Türkiyede kriz var. % 31,5 tefeci faizi var mı? Soruyorum, bunun yanıtını versinler benden hesap sormak isteyenler. Benim söylediğim bundan ibaret.

*Anlattıklarımda bir yanlışlık var ise, onu düzeltin. 300 milyon dolar ödemedik mi? Bunu yine yine söylüyoruz. Mali İşler Daire Başkanlığı orada, hesaplar orada. Mart sonu itibariyle 107 milyon dolar borcumuz var demedik mi?

*Gidin bakın. Buradan vatandaşlar duysun. Ben bu şartlarda hizmet yapıyorum. Bu şartlarda Anamur’un İskele Mahallesi’ni yapıyorum. Tarsus’un Çamlıyayla yolunu yapıyorum, 4. Çevre Yolu’nu açıyorum, kattan oluşan kavşağı yapıyorum.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.