Uzun Covid-19 belirtileri açıklandı: Bu semptomlara rapor verilebilir

İngiliz Ulusal Sıhhat Hizmeti (NHS) corona virüsü geçiren kişilerde görülen ve haftalarca ya da kimi zaman aylarca devam eden yan etkisinde bırakır ile ilgili bir izahat yayınladı. İngiliz medyasında yer edinen açıklamada, İngiliz makamlar resmi olarak Uzun Covid-19 semptomlarını sıraladı.

Yetkililer corona virüsü bulaştıktan sonrasında bazı hastalarda haftalarca bazılarında ise aylarca devam eden bu semptomları sıralayarak vatandaşlardan dikkatli olunmasını ve ihtimaller içinde bir hastalık durumunda sıhhat çalışanlarına başvurulması icap ettiğini duyurdu.

Resmi verilere gore İngilterede ortalama 250 bin şahıs minimum 1 yıl devam eden uzun Covid-19 sendromu yaşarken önceki corona virüsü türlerine gore fazlaca daha süratli yayılan Omicron varyantı ile beraber uzun Covid-19un daha da artacağı öngörüldü.

İngiliz medyası, uzun Covid-19un emarelerini de sıraladı. O emareler ise şu şekilde:

Aşırı bitkinlik/halsizlik
Nefes darlığı
Göğüste ağrı
Bellek kaybı ve konsantrasyon problemi
Uyku problemi
Çarpıntı
Baş dönmesi
Karıncalanma
Eklem ağrısı
Depresyon/kaygı
Kulakta çınlama/kulak ağrısı
Mide bulantısı, ishal, karın ağrısı
İştah kaybı
Yüksek ateş, öksürük, baş ağrısı, boğaz ağrısı
Kaşıntı

NHS tarafınca meydana getirilen açıklamada uzun Covid-19un yan etkilerinin ve semptomlarının Covid-19un seyri ile bağlantılı olmadığı da açıklandı. Hastalığı hafifçe geçirenlerde de uzun Covid-19 görüldüğü kaydedildi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir