Uzmandan uyarı: Solunum ve kalp hastaları toz taşınımında evden çıkmasın

Meteoroloji 15. Bölge Tahmin ve Uyarı Merkezinden meydana getirilen açıklamaya gore, Mısır ve Suriye kaynaklı toz taşınımı hadisesinin bugün ve yarın Mardin’de etkili olması, Çarşamba sabah saatlerinde tesirini kaybetmesi beklendiği uyarısı yapılmış oldu. Bunun üstüne Uzman Dr. Cihat Adın, solunum, akciğer, alerji ve kalp hastalığı olanların toz taşınımının olduğu günlerde evden çıkmamaları icap ettiğini söylemiş oldu.

Toz taşınımının Afrika ve Arabistan çöllerinden bölgeye kadar atmosferin yüksek tabakalarında yere inmeyen minik boyutlu partiküllerin havada taşınmasıyla gerçekleşen bir tabiat vakası bulunduğunu açıkladı.

Bu biçim durumlarda bilhassa astımı, alerjik akciğer hastalıkları, solunum yolu hastalıkları, kronik akciğer hastalığı, KOAH hastalığı, kalp hastalığı olan bireylerin bilhassa önümüzdeki birkaç gün süresince dışarıya çıkmaması icap ettiğini belirten Dr. Adın, “Dışarıya çıkması eğer mecburi ise N95 dediğimiz maskeleri kullanımı, mümkün değilse düzgüsel maske kullanmasını önermekteyiz.

KAPI VE PENCERELERİN KAPALI TUTULMASI ÖNEMLİ

Kapı ve pencerelerin kapalı tutulması bir yağış gerçekleştiği halde yağıştan sonrasında da birkaç gün süresince bu tedbirlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi durumda bazı solunumsal hastalıkları, kalp rahatsızlıklarını tetiklediğini ve bunların ciddi sonuçlar doğurabildiğini yer yer gözlemlemekteyiz” dedi. (İHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.