Uzaya gidecek Türk adaylarda kriterler belirlendi

Bilimsel araştırmalar için Internasyonal Uzay İstasyonu’na gönderilecek Türk uzay yolcusu ile ilgili aranılan kriterler açıklandı. ‘uzaya.gov.tr’ adresinden yapılacak başvuruların arkasından yapılacak değerlendirme sonucunda uygun görülen 2 adaydan biri Internasyonal Uzay İstasyonu’na çıkacak ilk Türk olacak.

Uzaya gidecek Türk adaylarda kriterler belirlendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrasında yapmış olduğu konuşmada Ulusal Uzay Programı kapsamında belirlenen ‘Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu’ görevini başlattıklarını duyurdu. Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı Türkiye Uzay Ajansı’ndan uzaya gönderilcek Türk uzay yolcusunda aranacak kriterler açıklandı. Cumhuriyetin 100’üncü senesinde uzayda olacak Türk yolcunun 45 yaşından minik olması, fazlaca iyi derecede ingilizce bilmesi, mühendislik, fen bilimleri ve temel bilimler alanındaki eğitim ve tıp fakültelerinden birinden lisans derecesinde mezun olması gerektiği açıklandı. Müracaat meydana getirecek adayların 149.5 santimetre ile 190.5 santimetre uzunluğunda olması, 43 kilo ile 110 kilo aralığında bulunması, gerilim değerlerinin 155/95’in altında bulunması gerektiği aktarıldı.

SAĞLIK KRİTERLERİ

Ek olarak müracaat meydana getirecek adayların her iki gözde organik olarak yada gözlük/kontakt lens ile düzeltme sonrası yüzde 100 görme keskinliğine haiz olması, renkli görme bozukluklarından herhangi birine haiz olmaması, protez kullanmıyor ve vücudunda platin/vida bulunmaması, tüm eklemler için düzgüsel hareket açıklığına ve işlevselliğine haiz olması, kronik kalp ve damar sistemi rahatsızlığı olmaması, ürkü bozukluk, anksiyete bozuklukları, psikotik bozukluk, bipolar bozukluk, intihar düşüncesi, uyuyamamazlık (insomnia) yada öteki ağır kişilik bozukluklarından birini yaşamamış olması, alkol, uyuşturucu/uyarıcı madde yada ilaç bağımlılığı yaşamamış olması, karanlık, yükseklik, hız, kaza, kalabalık, boğulma/nefessiz kalma, dağınıklık, yalnızlık/yalıtım, kapalı/dar alan korkusu olmaması, epilepsi, titreme (tremor), MS (multiple skleroz), inme (nüzul) şeklinde sinir sistemi hastalıkları yaşamamış olması gerektiği açıklandı.

BAŞVURULAR 23 HAZİRAN’DA SONA ERECEK

23 Haziran 2022 günü saat 20.23’te sona erecek olan başvuruların ‘uzaya.gov.tr’ adresinde yapılacağı ifade edildi. Aranılan kriterlere uygun adaylardan ek data, belge, doğrulama şeklinde talepler istenilecek.

MÜLAKAT DA YAPILACAK

İlk müracaat aşamasını geçen adayların, sonraki değerlendirme aşamalarına geçebilmeleri için kontrol, incelem ve muayeneler talep edilecek. İngilizce dil kabiliyetleri için mülakata alınacak. Mülakata çağrılacak adaylar, detaylı değerlendirme süreci sonrasında belirlenecek. Mülakat öncesinde yada sonrasında uygulanacak kapsamlı değerlendirme süreçlerinde elenen adaylar herhangi bir hak iddiasında bulunamayacak. Tüm bu aşamaların sonucunda seçilen 2 aday, TUA yada TÜBİTAK bünyesinde 10 yıl istihdam edilecek. Bu iki adaydan biri Internasyonal Uzay İstasyonu’na çıkacak ilk Türk olacak. Süreçle ilgili tüm gelişme ve duyurular, uzaya.gov.tr. adresinden yapılacak.

TÜRK BİLİM İNSANLARININ DENEYLERİ UZAYDA

Türk Bilim İnsanları, hazırladıkları gözlem ve bilimsel düzeneklerini uzay yolcusuyla beraber internasyonal uzay istasyonuna gönderebilecek. Böylelikle yerçekimsiz uzay ortamında araştırma yapma imkânı yakalanmış olacak. 10 gün sürecek uzay görevinde, bilhassa uzay ortamında bilimsel emek verme yapmak isteyen sadece bugüne dek bu imkana haiz olamayan bilim adamları için bu adım atılmış olacak.

TUA VE MİLLİ UZAY PROGRAMI

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu olarak 2018 senesinde kurulan Türkiye Uzay Ajansı ondan sonra Ulusal Uzay Programı’nı oluşturmak amacıyla çalıştaylar düzenlendi. Türkiye’nin uzay politikaları alanındaki 10 senelik vizyon, strateji, hedef ve projelerinin ortaya konulduğu Ulusal Uzay Programıyla; ay görevi, yerli uydu, bölgesel konumlama, uzay limanı, uzay havası, uzay nesneleri, uzay sanayisi, uzay teknolojileri geliştirme bölgesi, uzay farkındalığı, Türk uzay yolcusu hedefleri belirlendi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir