Uzaklaştırma kararında kendi adresi verilince çocuklarıyla evinden çıkarıldı

Vaka, 14 Şubat günü Konyaaltı ilçesinde meydana geldi. Merve K., ilişki yaşamış olduğu Serkan B.nin çocuklarıyla beraber oturmuş olduğu evde kalmaya başladı. Sadece iki sevgili bir süre sonrasında ihtilaf yaşayınca Serkan B., Merve K.den evden ayrılmasını istedi. Evden ayrılan Merve K., polis merkezine giderek yaralama, tehdit ve hakaret suçlamasıyla Serkan B. hakkında şikayette bulunmuş oldu. Polis merkezine ifade veren Serkan B. ise suçlamaları reddedip Merve K.den karacılık attığı sebebi öne sürülerek suç duyurusunda bulundu.

ADRESTEN UZAKLAŞTIRMA KARARI VERİLDİ

Bigün sonrasında polis merkezine giden Merve K., bu kez Serkan B. hakkında uzaklaştırma sonucu verilmesi talebinde bulunmuş oldu. Merve K., daha ilkin ifadesinde verdiği Muratpaşa ilçesindeki mevcut ikamet adresi yerine, Serkan B.nin Konyaaltında çocuklarıyla beraber yaşamış olduğu evin adresini verdi. 1. Aile Mahkemesi uzaklaştırma kararını onaylayarak, Serkan B.nin ikametinden derhal uzaklaştırılması sonucu verdi.

EVİNE GİDEMEDİ

Bunun üstüne polis ekipleri adrese giderek, Serkan B.ye evden uzaklaştırılacağını bildirdi. Evde 9 ve 14 yaşlarında evlatları olan Serkan B., avukatı Abdullah İlkkahramanı arayarak yardım istedi. Çocuklarını evde bırakıp ifade için polis merkezine giden Serkan B., aynı gece evine gidemedi.

Avukat İlkkahraman, bigün sonrasında mahkemeye, Merve K.nin sistemde yer edinen ve ilk verdiği ifadesindeki adresin değişik bulunduğunu belirterek, itirazda bulunmuş oldu. Sonucu inceleyen 2. Aile Mahkemesi, 1. Aile Mahkemesinin verdiği Konuttan yada bulunmuş olduğu yerden derhal uzaklaştırılması kararını kaldırdı. Serkan B. kararın kaldırılmasıyla evlatlarının yanına dönebildi.

KAYITLARDA GÖZÜKEN ADRESİNİ DEĞİL, MÜVEKKİLİN ADRESİNİ GÖSTERİYOR

Vakada ciddi mağduriyet yaşandığını söyleyen Avukat Abdullah İlkkahraman, Müvekkilimin eski kız arkadaşı, darp ve tehdit edilmiş olduğu iddiasıyla polis merkezine başvuruyor. Karakolda normalde yaşamış olduğu ve kayıtlarda görünen adresini değil de müvekkilin adresini sanki yaşıyormuş şeklinde gösteriyor. Kadının talebi üstüne 6284 sayılı yasa kapsamında uzaklaştırma sonucu talep ediliyor. Mahkeme de bu talebin sonrasında müvekkilin kendine ilişik olan sadece şikayetçi kadının ikameti olmayan adrese uzaklaştırma sonucu veriyor dedi.

ÇOCUKLARIYLA YAŞADIĞI EVİNDEN UZAKLAŞTIRMA KARARI ALINIYOR

İtiraz ettikten sonrasında evrakın incelendiğini belirten İlkkahraman, Kadının ifadelerindeki adres gerçek adresi, sadece uzaklaştırma sonucundaki adres olarak müvekkilin adresini gösteriyor. Müvekkilin mevcut çocuklarıyla yaşamış olduğu evden uzaklaştırma sonucu alınıyor ve müvekkil bir gece evine gidemiyor. İtirazlarımız sonrası mahkeme yanlışlığı düzelterek mağduriyete son verdi. Kişilerin huzurunu bozmak ve konut dokunulmazlığını ihlalden kabahat duyurusunda bulunduk diye konuştu.

Bu tür vakalarda benzer şeyler yaşandığını söyleyen Avukat İlkkahraman, Burada şahıs adresi gösterdiğinde derhal adrese uzaklaştırma verilmesi gerekir mi, gerekmez mi? Bununla ilgili hukukçuların tartışması sürüyor. Bunun araştırmasını meydana getirecek kolluk ve bu sonucu verecek mahkemeler olduğu kanaatindeyiz. Detaylı araştırma yapılmadan verilen bu kararlar mağduriyete niçin olmaktadır dedi. (DHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.