Üretici isyanda: ‘Beyaz altın’ anamızı ağlattı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Kurtarılışı Gürer, ürününü hayvan yemi meydana getiren ve planlama olmadığı için mağdur olan sarımsak üreticilerinin sorunlarını dinledi.

İTHALAT-İHRACAT DENGESİ SAĞLANMALI

Vatanımızda muntazam bir ziraat politikasının olmadığına işaret eden üretici Hacı Bektaş Varlıklı , “Geçen yıl 2 bin 400 lira olan gübrenin bu yıl 15 bin liraya, 6 lira olan akaryakıtın ise 22 bin liraya çıktığını ifade eden Acıpınar Köyünden sarımsak üreticisi Hacı Bektaş Varlıklı, “Maliyet artışına karşın fiyatı uygun tutsakta satış yapamıyoruz. Ürün elimizde kalıyor. Beyaz altın denilen sarımsak, adeta anımızı ağlattı. Ziraat politikamız yok. Üreten ile tüketen hep kaybeden. Üretim fazla olduğunda ilgililer ihracatla-ithalatla ilgili bir emek harcama yapmıyor. İthal Sarımsak üretim kafi iken getirilmemeli. Hatta yetkililer üretim fazla olduğunda ihracatın yolunu açmalarını istiyoruz. Ürün yetersiz, tamamlanmamış olunca da dengeli bir halde ithalatın yolu açılabilir. Böylece ücretler ne tavan ne de taban yapar” diye konuştu.

BAKANLIK YERLİ ÜRETİCİYE DESTEK VERMİYOR

Ziraat ve Orman Bakanlığının ithalat-ihracat mevzusunda da bir tertipli politikasının olmadığını ileri devam eden sarımsak üreticisi Varlıklı, Bakanlıkta tarımdan anlayan da yok. Buğdayı yurtdışından 7 bin liraya getiriyorlar. Yerli üreticiye ise 3 bin lira veriyorlar. Arada kalan 4 bin liranın 2-3 bin lirası üreticiye verilse esasen buğday üretimi diye bir problem kalmaz. Bizimkiler, elin Ukraynalı çiftçisini destekleyip kendi çiftçilerini öldürüyor” şeklinde konuştu.

YERLİ ÜRETİCİYE 900 LİRA YABANCIYA 2 BİN 100 LİRA

Bir zamanlar ayçiçeği mevzusunda da benzer bir uygulama yapıldığını anımsatan sarımsak üreticisi, “Bizlerden 900 liraya ayçiçeği aldıkları yıl yurtdışından 2 bin 100 liraya ayçiçeği getirdiler. Bir zamanlar ihraç ettiğimiz nohut ve mercimek de Kanada ve Meksika’dan geliyor” diyerek, Ziraat Bakanlığının ithalat ve ihracat politikasını eleştirdi.

HER YIL BİR ÖNCEKİNDEN DAHA KÖTÜ

Sarımsak üretiminin zorluklarından bahseden üretici Hacı Bektaş Varlıklı , dekara 100 kilo gübre atıldığını ifade ederek, “Geçen yıl 2 bin 400 liraya aldığımız gübre bu yıl 15 bin liraya çıktı. Geçen yıl 6 lira olan mazot bu yıl 22 lirayı geçti. Maliyet artışına karşın mecburiyetten ektik fakat bu yıl geçen yıldan daha fena görünüyor” ifadelerini kullandı.

ÜRETİCİ DERTLİ

CHP Milletvekili Ömer Kurtarılışı Gürer ise bitkisel üretimdeki sıkıntının değişik nedenlerle her geçen yıl birazcık daha arttığına işaret ederek, şunları söylemiş oldu:

“Bugün sarımsak üreticisinin sorunlarını dinledik. Sarımsak üreticileri de ayçiçeği, buğday, patates, lahana ve benzeri tüm ürünleri üreten üreticiler kadar dertli. Üretici problemi da çözüm yolunu da biliyor, önerilerde bulunuyor. Fakat Bakanlık ne yazık ki üreticinin sesine kulak vermiyor, bildiğini okuyor ve olan bizim çiftçimize, dolayısıyla da tüm yurttaşımıza oluyor.

Sarımsak bir dönem kilosu 100 liraya kadar dayandı. Üretici sarımsak ekti. Bu kere dip görmüş oldu. Üretici ürün elinde kalıyor fakat pazarda markette Sarımsak fiyatı düşmüyor. Yurttaş pahalı ürün alırken üreten ürününü dahi satamıyor. Aksaray Acıpınar sarımsak üretimi ile tanınıyor. Aksaray-Ankara karayolu üstünde.

Ankara 2,5 saat uzakta. Burada ürün kıymet bulmuyor .Ankara sarımsak kilosu 20 liradan aşağı markette satılmıyor. Bunu düzene koyup Üretici ve tüketiciyi koruması ihtiyaç duyulan siyasal iktidardır. Siyasal iktidar laftan başka alanda, rafta çözüm üreten önlemler almıyor.

İTHALAT ÇÖZÜM YOLU DEĞİLDİR

Gürer, üreticilerin desteğe en oldukça gereksinim duyan bir dönemden geçildiğine de dikkat çekerek, “Siyasal iktidar, ülkemizin dört bir yanında maliyet artışları sebebiyle mağduriyet yaşayan ve ekim yapmaktan vazgeçme aşamasına gelen çiftçilerimizin sorunlarını yerinde tespit edip, çözüm yollarını bulmalıdır. İthalat tek başına asla bir çözüm yolu değildir. Mecburi hallerde yapılabilir sadece stokta ürünün varlığında aynı ürünü ithal etmek piyasayı dengelemiyor. İthalatçılara para kazandırıyor şeklinde konuştu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir