Ünlü CEO uyardı: Ekonomi için pandemiden bile kötü olacak

Otomotiv devi Volkswagenin CEOsu, Ukraynada uzun soluklu bir savaşın Avrupa ekonomisi için corona virüsü pandemisinden oldukca daha fena olacağını belirtti.

Financial Timesa konuşan Volkswagen CEOsu Herbert Diess, küresel tedarik zincirlerindeki kesintinin büyük fiyat artışlarına, enerji kıtlığına ve enflasyona yol açabileceğini söylemiş oldu. Yüksek enflasyonun tüketicileri ciddi şekilde sıkıştırabileceğine dikkat çeken Diess, Bu savaşın Almanya ve Avrupa için tehdidi oldukca büyük dedi.

DİYALOĞA AÇIK OLMAYA ÇAĞIRDI

Almanyanın Rusya ile iş ilişkilerini kestiği senaryonun çatışmanın durmaması halinde kaçınılmaz hale geleceğini belirten Diess, bu şekilde bir durumda Almanyanın artık enerji satın alamayacağını, bunun da Avrupa ve Almanyayı etkileyebileceğini belirtti.

Rusyaya azami yaptırımlardan yana bulunduğunu vurgulayan Volkswagen patronu, Sadece fırsat olduğunda müzakereye, diyaloğa geri dönmeliyiz, bundan dolayı Ukrayna’da asla bitmeyecek bir harp istemiyoruz” diye ekledi.

OPERASYONLARINI DURDURMUŞTU

Halihazırda Volkswagen, BMW ve Porscheun da dahil olduğu otomobil üreticileri, Ukraynadaki tedarikçiler Rus işgali sebebiyle çalışamadığı için tedarik sorunlarıyla savaşım ediyor.

Bu ayın başlarında Volkswagen, Rusyadaki operasyonlarını durdurmuştu. Şirket ek olarak ülkeye vasıta ihracatını da durdurarak Kaluga ve Nizhny Novgorod tesislerinde üretimi askıya almıştı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir