Unkapanı Köprüsü için uzmanlardan dikkat çeken uyarı

82 senelik Unkapanı Köprüsü’nün bağlantı noktaları soğuk havaların da etkisiyle son 1 ay içinde 4 kez ayrıldı. 20 Şubat’taki ilk ayrılmayı, 11-12-13 Mart’taki ayrılmalar izledi. Vasıta geçişleri tek şeride düşürülürken, durum paniğe niçin oldu. Uzmanlar, köprünün ortalama 1 yıl izlenmesi icap ettiğini belirtirken, bakım ve onarımların yapılması için raporun beklenmesi icap ettiğini söylüyor.

Unkapanı Köprüsü için uzmanlardan dikkat çeken uyarı

Fatih Unkapanı Küçükpazar ile Beyoğlu’na bağlı Azapkapı semtlerini birbirine bağlayan Unkapanı Köprüsü’nün değişik bağlantı noktaları son 1 ay içinde 4 kez ayrıldı.

İlk ayrılma 20 Şubat Pazar günü 20 santimetre şeklinde gözlendi.

Bu şekilde trafik akışı devam ederken 11-12-13 Mart tarihlerinde ise köprü 3 gün üst üste değişik bağlantı noktalarından ayrıldı.

3 gün içinde 12-25 santimetre aralıklarla oluşturulan bağlantı noktaları sebebiyle köprü takımlar tarafınca geçici olarak vasıta trafiğine kapatıldı.

Probleminin giderildiği belirtilerek köprünün bazı şeritleri kapatılarak, kontrollü olarak trafiğe açıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri mevzuya ilişkin masa kurdu. 3 gün süresince meydana getirilen toplantılarda, köprünün trafiğe açıkken çalışmaların yapılabileceğine karar verildi.

Sadece uzmanlar raporun beklenmesi icap ettiğini söylüyor.

“6-12 AY SÜRE ARALIĞINDA KÖPRÜNÜN İZLENMESİ LAZIM”

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Cem Çelik, köprünün ortalama 1 yıl süre izlenmesi icap ettiğini belirterek,  şu ifadeleri kullandı:

*Derzler köprüde pek oldukça tesir altında. Örnek vermek gerekirse, ısı genleşmeleri altında, ısı ya da soğuk havalarda ya da kar, zelzele, rüzgar benzer biçimde öteki etkisinde bırakır altında yapının ana elamanlarında ihtimaller içinde büyük tesirleri azaltmak amacıyla meydana getirilen noktalardır.

*Unkapanı Köprüsü’nde de bu şekildeki noktalarda bazı hasarlar ortaya çıktı. Bu süreç içinde kesinlikle köprünün ‘Yapı Sağlığı İzleme’ yöntemi dediğimiz yöntemlerden biriyle bu açılma kapanmaların 6 ay ya da 1 yıl benzer biçimde süreyle izlenmesi lazım.

*24 tane dubadan 21 tanesinin değiştirilmiş olduğu söyleniyor, problem bu derzlerde yoğunlaşıyor. Bundan sonrasında alınması ihtiyaç duyulan önlemler var.

*Örneğin, bu derz noktalarının yerinde değiştirilmesi gerekiyor. Bu yöntemle köprünün ömrü uzatılabilir.

“ÖMRÜ 75-100 YIL ARASINDA AMA İYİ BİR BAKIMLA ÖMRÜ UZATILIR”

Prof. Dr. Oğuz Cem Çelik, “İzleme yöntemiyle köprü kullanılabilir. Köprü 1940’larda yapılmış, 82 senelik bir köprü, genel anlamda bu tür yapıların ömrü 75-100 yıl içinde olur. Sadece dünyaya baktığımız süre mesela; İlk Demir Köprü İngiltere’de Severn Nehri üstünde inşaa edilmiştir. Bu köprünün yaşı 241 yıl, aslen problem köprünün yaşıyla ilgili değil. Normal olarak yaş mühim sadece bakım daha mühim. İyi bir bakımla köprünün ömrünü uzatabilirsiniz” diye konuştu.

“BAKIM ONARIMIN YAPILMASI İÇİN RAPORUN BEKLEMESİ LAZIM”

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Elif Ersoy, bakım ve onarımların yapılması için raporun beklenmesi icap ettiğini söyleyerek “Kati ve net informasyon kurul incelemesinden ve raporun hazırlanmasından sonrasında söylenebilir. 1 ay içinde 4 kez açılması sebebiyle kurul toplandı. Bunun giderilmesi için ve bakım onarımın yapılması için raporun beklenmesi lazım. Daha ilkin de problemler oluyordu, bunun için Karayolları Genel Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ihaleler yapıyordu. Daha ilkin açılma bulunduğunu hatırlamıyorum, bu şekilde bir vaka yaşanmamıştı” diye konuştu.

“TRAFİK DEVAM EDERKEN ÇALIŞMALAR YAPILABİLİR”

İBB Genel Yazman Yardımcısı Mimar Arif Gürkan Alpay, ise köprüde herhangi bir problem olmadığını belirterek, “Trafik devam ederken, köprünün emekleri ve uygulamaları yapılabilir. Bu görmüş olduğunuz açıklık ilk gün açıklık olan yer değil. İlk günkü açıklık ortalama 25 metre ilerideydi. Oranın açıklığı 25 santimetre olduğundan risk taşıyordu bundan dolayı teker, lastik, vasıta düşebilirdi. Buranın ise açıklığı 10-12 santimetre bir açıklık. Bu köprü çökme meydana getirecek bir köprü değil. Birinci aşamada tekerlerin, motosikletlerin ve scooterların düşmemesi için yolu tek şeride düşürdük. Teker ve vasıta konforunu da gerçekleştirdikten sonrasında aslına bakarsanız bir problem kalmayacak. Bu köprünün taşıyıcı aksında bir problem yok, yapısal bir problemi yok bundan dolayı trafiğe açılabilir. Bu yüzer bir sistem aslına bakarsanız orası bir kapı aralığı ve bilhassa 10-12 santimetre genişlikler standart ölçülerdir” şeklinde konuştu.

“AKADEMİSYENLERLE BİRLİKTE 3 GÜN TOPLANTI YAPTIK”

Arif Gürkan Alpay, acil bir masa kurulduğunu söyleyerek, “Akademisyen hocalarla beraber bir araya geldik, ortalama 3 gün toplantı yaptık. ‘Burada bir problem yok’ demek için bile 3-4 saat öncesinden süratli toplantılar yaparak ilk müdahaleleri yaptık. Bunu bir şeyin üzerini kapatmak için değil doğrusunu bulmak için yaptık. Derzlerde son ölçümler ve son emek harcamalar yapılıyor. Çalışmaların arkasından geçiş konforunu rahatlatıp yolu topyekün açacağız” dedi. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir