Uluslararası Adalet Divanı, Rusya-Ukrayna arasındaki soykırım iddialarına ilişkin duruşma düzenleyecek

Internasyonal Hakkaniyet Divanı, Ukrayna ve Rusya içinde artan gerilim ve çatışmalarla ilgili olarak, 7- 8 Martta duruşmalar düzenleyeceğini deklare etti. Divan tarafınca gösterilen yazılı açıklamada, soykırım iddialarına ilişkin Rusya’ya acil tebligat göndermiş olduğu belirtilerek, Birleşmiş Milletlerin başlıca yargı organı olan Internasyonal Hakkaniyet Divanı, Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi Kapsamındaki Soykırım İddialarına ilişkin davada 7 Mart Pazartesi ve 8 Mart Salı günü açık oturum meydana getirecek denildi.

Açıklamada ek olarak, Internasyonal Hakkaniyet Divanı Başkanı Yargıç Joan E. Donoghueun “Ukrayna tarafınca Rusya aleyhine 26 Şubat 2022 tarihinde başlatılan davada, sunulan tedbirlerin belirtilmesi talebine atıfta bulunmaktan onur duyarım. Mahkeme İç Tüzüğünün 74. maddesinin 4. paragrafına uygun hareket ederek, mahkemenin geçici önlem talebi üstüne, Rusya’nın herhangi bir düzeni sağlayacak şekilde hareket etmesi gerektiğine dikkat çekmek isterim ifadelerine yer verildi.

Birleşmiş Milletlerin başlıca yargı organı olan Internasyonal Hakkaniyet Divanı, Haziran 1945te Birleşmiş Milletler Sözleşmesi tarafınca kurulduktan sonrasında Nisan 1946dan bu yana, devletler arasındaki hukuki uyuşmazlıkları internasyonal hukuka uygun olarak çözmek ve hukuki özellikte tavsiye verme görevlerini sürdürmektedir.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir