‘Ülke tarımı adına büyük bir hata’

Türkiye’nin en mühim tarımsal araştırma enstitülerinden birisi olan Konya’daki Bahri Dağdaş Internasyonal Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün arazisinin imara açılarak TOKİ’ye devrildi. Karara tepki göster kurumun eski müdürü Seydi Ahmet Bağcı,  “Kullanılabilecek o denli alan var iken, 100 yılı aşkın bir sürede ıslah edilen bir Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün arazisini inşaat alanına, taşa çevirmek niye? Bu karar ülke tarımı adına büyük bir hatadır. Bu akla ve bilime aykırıdır” dedi.

‘Ülke tarımı adına büyük bir hata’

Türkiye’nin ve Avrupa’nın mühim tarımsal araştırma enstitüleri içinde bulunan Konya Bahri Dağdaş Internasyonal Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nin arazisi biriki yapı alanı olarak belirlenmişti. İmara oluşturulan bölgenin TOKİ’ye devredildiği iddia edilirken, enstitünün verimli ziraat arazilerinin ranta kurban edilmesine birçok STK ve siyasal isim tepki gösterdi.

“ÜLKE TARIMINA YAPILACAK EN BÜYÜK YANLIŞTIR”

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, “Bu skandal sonucu alanlar, ülkenin besin güvenliği ve güvenirliliği adına tekrardan gözden geçirmeleri ve bu tür uygulamalardan derhal vazgeçmeli” derken, Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Konya Şubesi tarafınca meydana getirilen  açıklamada ise, “Ülkemizin tarımsal üretimini çoğaltmak için mühim görevler üstlenmiş olan tarımsal araştırma enstitülerin arazilerini ‘biriki arazi’ duyuru etmek ülke tarımına ve tohumculuğuna yapılabilecek en büyük yanlışlıktır” denildi.

ENSTİTÜNÜN ESKİ MÜDÜRÜ SÖZCÜ’YE KONUŞTU

Bahri Dağdaş Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün eski Müdürü Prof. Dr. Seydi Ahmet Bağcı ise SÖZCÜ’ye yapmış olduğu açıklamada, enstitüye ilişkin arazinin bir kısmına itirazlara karşın kent hastanesi yapıldığını ve şimdi de geri kalan kısmının ise TOKİ’ye devredileceğini belirtti.

Prof. Dr. Seydi Ahmet Bağcı

“BU ALANDA 100 YILDIR ÜRETİM 40 YILDIR ARAŞTIRMA YAPILIYOR”

“BDUTAE’nün arazisinde buğday başta olmak suretiyle arpa, yulaf, tritikale, çavdar, nohut, kuru fasulye, mısır, ayçiçeği ve soya fasulyesi benzer biçimde mühim bitkilerde tohumculuk sektörüne katkılar sağladığını ifade eden Seydi Ahmet Bağcı, şunları söylemiş oldu:

“Enstitüye tahsisli araziler seneler öncesinden Konya’nın sulak daha sonraları Aslım Bataklığı olarak malum şehrin kot seviyesi en düşük bölgesidir. Burası zaman içinde drenaj kanalları açılarak ve iklim olarak daha kurak bir dönem girilmesi neticesinde fazla suların tahliye edilmesi ile 100 yılı aşkın bir süredir toprak ıslahı programı kapsamında iyileştirilmiş olan, birinci derslik sulu mutlak ziraat alanlarına dönüşmüştür.

Bugün “Arazi Ofisi” olarak inşaat amaçlı TOKİ’ye verilmek istenen bu alanda 100 senedir hayvancılık ve tarla bitkileri üretim ve araştırma çalışmalarının yanında Dünya Besin Teşkilatına (FAO) bağlı CIMMYT ve ICARDA benzer biçimde Internasyonal Tarımsal Araştırma Kurumları ile ortak olarak yürütülen Internasyonal Kışlık Buğday Geliştirme Programı’nın (IWWIP) Türkiye adına koordinasyon merkezidir.

Türkiye’nin kuraklık sorununa çözüm bulması için 2007 senesinde ülkemizin en kurak alanlarından biri olarak kabul edilen Konya’da ciddi maliyetler karşılığında Kuraklık Kontrol Merkezi’ni Bahri Dağdaş UTAE’nin içine kurmuş ve ülkenin tarımsal kuraklık mevzusunda yapılacak emekleri için enstitü koordinatör olarak göreve getirilmiştir”

“BU TOPRAĞIN OLUŞMASI İÇİN EN AZ 20-25 BİN YILLIK BİR SÜREÇ GEREKMEKTEDİR”

19 Temmuz 2005 tarihinde yürürlüğe giren 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu’nun 2. ve 4. maddelerinde belirtildiği benzer biçimde birinci derslik ziraat arazisine haiz olan enstitünün korunması gerektiğine vurgu icra eden Bağcı,

“Meydana getirilen bilimsel çalışmalara gore Konya benzer biçimde yarı kurak bölgelerinde nebat yetiştirilmesine uygun 1 santimetre genişliğinde olgun toprak minimum 400 ile 500 senelik bir zamanda oluşmaktadır. Bahri Dağdaş Tarımsal Araştırma Enstitüsünün arazisinin olgun toprak derinliğini averaj 50 santimetre olarak kabul ettiğimizde bu toprağın oluşması için minimum 20-25 bin senelik bir süreç gerekmektedir.

Nüfus artışını da dikkate aldığımızda toprak oluşum süreci mevcut ziraat topraklarının amaç dışı kullanılmasının telafisi mümkün olmayan olumsuzluklara niçin olabileceğinin en mühim göstergesidir” dedi.

“ARAŞTIRMA ARAZİLERİ ARSA OFİSİNE DÜNÜŞTÜRÜLDÜ”

“TOKİ yada başka nedenler ile Bahri Dağdaş Enstitüsü’nün tecrübe etme, araştırma ve üretim alanlarına karşı negatif bu girişim ülke tarımı adına fena bir anane haline gelmiştir” diyen Bağcı,

“Ülke tarımına kendi uzmanlık alanlarında emsalsiz hizmetler vermiş olan tarımsal araştırmalara ilişkin arazilerin yapılaşmaya açılması stratejik kuruluşlar olan tarımsal araştırmaların yok sayılmasıdır, bir kararla asla edilmesidir.

Ülkenin en sıkıntılı ve buhranlı dönemlerinde, 1925 senesinde ARGE kalkınmanın en mühim unsuru olduğuna inanılan bir dönemden, araştırma arazilerinin ‘Arsa Ofisi’ne dönüştürüldüğü bir döneme geldik maalesef” şeklinde konuştu.

“AKLA VE BİLİME AYKIRIDIR”

Bahri Dağdaş Internasyonal Araştırma Entitüsü’nün verimli ziraat arazilerinin imara açılmasının büyük bir hata bulunduğunu kaydeden Bağcı,

“Toplam yüz ölçümü 38.873 kilometre kare  olan Konya’da ziraat dışı yapılaşmada kullanılabilecek o denli alan var iken, 100 yılı aşkın bir sürede ıslah edilen bir Tarımsal Araştırma Enstitüsünün arazisini inşaat alanına, taşa çevirmek niye? Bu karar ülke tarımı adına büyük bir hatadır. Bu akla ve bilime aykırıdır.

Bu uygulamalara karar verenler ya tarımın ve gıdanın öneminin bilincinde değiller ya da bilime ve Araştırma-Geliştirme (ARGE)’ye inançları yoktur.  Bu yüzden karar sahipleri bu kararlarını ülkenin besin güvenliği ve güvenirliliği adına tekrardan gözden geçirmeleri ve bu tür uygulamalarından vazgeçmeleri gerekir. Çocuklarımıza yaşanabilir bir dünya bırakmak için Ziraat arazilerini beraber koruyalım” ifadelerini kullandı.

Tarım arazisine, vagon fabrikası yapılacak, vatandaş tepkili İlginizi Çekebilir Ziraat arazisine, vagon fabrikası yapılacak, yurttaş tepkili Bu da oldu: TOKİ, resmi kurum alanı, çocuk bahçesi ve yol sattı İlginizi Çekebilir Bu da oldu: TOKİ, resmi kurum alanı, çocuk bahçesi ve yol sattı Tarım toprağı betonlaşırsa... İlginizi Çekebilir Ziraat toprağı betonlaşırsa…

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.