Ukrayna’nın tepkisi, İsrail havayolu şirketine geri adım attırdı

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarının arkasından birçok ülke Moskova’ya ekonomik engelleme sonucu aldı. İsrail’de yaptırım tatbik eden ülkelerin başlangıcında gelirken, İsrail’in mühim havayolu şirketlerinden El Al Airlines, bu yaptırımları delmeye çalıştı. Visa ve Mastercard’ın, Rusya bankalarını ödeme sistemlerinden çıkarmasının arkasından Rusya kendi ödeme sistemi Mir ve Çin şirketlerinin ödeme sistemlerini kullanmaya başladı. Fakat El Al Airlinesın, tayyare bileti satılmasında Rusya’nın Mir ödeme sistemini kabul etmesi üstüne Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitriy Kulebadan duruma sert tepki geldi. Kuleba toplumsal medya hesabı üstünden yapmış olduğu açıklamada, İsrailli havayolu şirketine tepki göstererek, Dünya, Rusya’nın barbarlığına karşı yaptırım uygularken, bazıları Ukraynalıların kanına bulanmış paraları kazanmaya çalışıyor ifadelerini kullandı. İsrail Havayolu şirketinin Mir ödeme sistemi ile ödeme kabul ettiğine dikkat çeken Kuleba, Bu Ukrayna İsrail ilişkilerine yönelik ahlaksızca bir darbedir dedi.

CEVAP GECİKMEDİ

Kuleba’nın bu tepkisinin arkasından İsrail El Al Airlines’ten izahat geldi. Açıklamada, EL AL, 28 Şubat itibariyle Mir kredi kartı ödeme sistemini bloke etti ifadeleri kullanıldı. Havayolu şirketi tarafınca, Ukrayna’ya insani yardımlar göndermiş olduğu hatırlatılarak, Ukrayna hava sahasının kapatılmasıyla beraber EL AL, Ukrayna için yüzlerce ton insani ve tıbbi araç-gereç taşıdı. Yetim ve mültecileri, daha güvende olmaları için İsrail’e taşıdı ifadelerine yer verildi. (IHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.