Ukrayna’nın başkenti Kiev’de patlama

Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko, Rus güçlerinin Ukraynanın başkentine ateş açmasının arkasından Kievin merkezi bir bölgesinde iki patlamanın meydana geldiğini söylemiş oldu.

Klitschko, yetkililerin ihtimaller içinde kayıplar hakkında detaylı data topladığını belirtti. Reuters görgü tanıkları daha ilkin şehirde iki patlama sesi bulunduğunu bildirmişti.

ZELENSKİY ULUSA SESLENİŞ KONUŞMASI YAPMIŞTI

Bugün ulusa sesleniş hitabı icra eden bulunan Zelenskiy, Ukraynadaki son durumla ilgili şu ifadeleri kullanmıştı:

* Ukraynanın bu savaştan meydana gelen kayıpları tahmini olarak 600 milyar dolara ulaşıyor. 32 milyon metrekareden fazla yaşam alanı, 1500den fazla eğitim tesisi ve 350den fazla sıhhat tesisi yıkıldı yada hasar görmüş oldu.

* Ekonomik varlıklar büyük kayıplara uğradı. Yüzlerce işletme yok edildi. Ortalama 2 bin 500 kilometre yol ve ortalama 300 köprü yıkıldı yada hasar görmüş oldu. Ve bu yalnız istatistik değil. Bu Mariupol, bu Volnovakha, bu Okhtyrka, bu Çernihiv, bu Borodyanka ve düzinelerce kent, kasaba ve köyümüz.

* 11,5 milyondan fazla Ukraynalı harp sebebiyle yerinden edildi ve bunların ortalama 5 milyonu yurt dışına gitti. Bunların yüzde 95i aslına bakarsan evine dönmek istiyor. Bundan dolayı, rahat bir Avrupa Ukraynasını tekrardan inşa etmek için acil bir plan yapmaya gerekseme var.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir