Ukraynalılar Fransa’yı türettikleri yeni kelime ile eleştirdi: Macronlaşmak

Ukraynalar, Rus saldırıları karşısında hareketsiz kalan Fransa’yı eleştirmek için “bir durum hakkında oldukça endişelenmek sadece hiçbir şey yapmamak” anlamına gelen “macronlaşmak” fiilini türetti.

Ukraynalılar Fransa’yı türettikleri yeni kelime ile eleştirdi: Macronlaşmak

Ukraynalılar, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u eleştirmek için yeni kelime türetti. Fransız basınında yer edinen haberde, Ukraynalılar, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarının başladığı 24 Şubat’tan bu yana içine düştükleri gerçekliği tanımlamak için yeni kelimeler ürettiklerini belirtilerek, bu kelimeler içinde, Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un adından esin alınan “Macronete”(Macronlaşmak) fiili kullanıldı.

Ukraynalılar, Rus işgali karşısında hareketsiz kalan Fransa’yı eleştirmek için “Macronete” kelimesini “bir durum hakkında oldukça endişelenmek sadece hiçbir şey yapmamak” anlamında kullanmaya başladı. Habere nazaran, yeni eylem Ukrayna’da da popülerlik kazanıyor ve “Macronlaşmayı bırak” ifadesi günlük dilde yer edinmeye başladı.

MACRON VE PUTİN GÖRÜŞMELERİ ‘ACIKLI GÖRÜNÜYOR’

Macron, Ukrayna’daki saldırının başlamasından bu yana Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmelerini çoğaltsa da görüşmeler şimdiye kadar hiçbir somut netice vermedi. Diyaloğun bu şekilde sürdürülmesi ise bazı Ukraynalıları rahatsız ediyor. Kiev Independent’dan gazetecisi İllia Ponomarenko toplumsal medya hesabı üstünden yapmış olduğu açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanının tutumu hakkında her seferinde geniş çapta destek alan paylaşımlarda bulunurken, “Bence Macron, Putin ile tüm bu görüşmeleri kesmeli. Putin alçakgönüllülükle dilenmekten hoşlanır. Ayrıca, onu bir insan haline getirmeye yönelik bu girişimler, komik değilse bile inanılmaz derecede acıklı görünüyor” ifadelerini kullanmıştı.

Macron, Ukraynalılar tarafınca Elysee Sarayı’ndan endişeli fotoğraflar paylaşmak haricinde Ukrayna’ya fiilen destek olmadığı sebebi öne sürülerek eleştiriliyor.

Ukraynalı mülteciler, Rusya'nın uzak bölgelerine hatta Kuzey Kutbu'na bile gönderiliyor İlginizi Çekebilir Ukraynalı sığınmacılar, Rusya’nın uzak bölgelerine hatta Şimal Kutbu’na bile gönderiliyor

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir