Ukraynalı mankenler, canlı müzikler ile 100 milyon dolar buhar oldu

Türkiye’de 2021 senesinde oluşturulan ve Antalya, Trabzon, Yalova, İstanbul ve Kocaeli olmak suretiyle 5 ilde şubeler açan Cancri Jewellery, iddiaya nazaran ortalama 1,5 ay ilkin ödemeleri durdurdu. Firmanın ponzi sistemine kaydolan ortalama 100 bin kişinin mağdur edilmiş olduğu, toplam 100 milyon doların üstündeki bir paranın bu sistemle buharlaştığı iddia edildi.

Firmanın şubeleri de teker teker kapanmaya başladı. Şirkete yatırım meydana getiren ve mağdur olan vatandaşlar ise yetkililere ulaşmaya çalışsa da başarı göstermiş olamadı. Bazı vatandaşlar toplumsal medyadan, bazıları ise şikâyet kabul edilen web sitelerinden mağduriyetlerini açıkladı. Firmanın Kocaeli’nin İzmit ilçesindeki şubesine de haciz işlemi başlatıldı.

AKŞAMA KADAR İÇERİDE OTURUYORLARDI

Cancri Jewellery İzmit şubesinde çalışan Said Alsallah, Ocak başlangıcında mağazanın açılışı oldu. Emek verme sistemi şu şekilde; Gel benden altın, pırlanta al. Ne alırsan al. Almış olduğun ürünleri ben sana bir yıl içinde ödeyeyim. Altın, pırlanta ne alıyorsun gidiyorsun, mağazadan çıkınca paranı yatıyorlar. Vaka bu. Nereden kazandıklarını bilmiyorum.

Mağazanın aslolan sahibini görmedik. Yönetimlerini birkaç kez gördük. İstanbul mağazasında son zamanlarda kargaşa yaşandı. Mağazaları kapatma sonucu aldılar. Bayramdan sonrasında açılacak dediler, bayramdan sonrasında da açılış olmadı dedi.

AÇILIŞTA CANLI MÜZİK BALON VARDI

Açılış gününün oldukca şaşalı geçtiğini ifade eden Alsallah, Açılışta canlı müzikler, balonlar vardı. Yöneticiler ordaydı. Türkiye yasasına nazaran açılmış bir şirket. Evraklar Türkiye yasalarına nazaran. Pırlanta ürünlerinde sertifikalar mevcuttu. Verirken aslına bakarsan sertifika ile veriyorduk. Altın ürünlerinde aslına bakarsan sertifika yoktu fakat altınlar gerçekti diye konuştu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.