Ukraynalı annenin sığınak videosu ağlattı

Ankarada yaşayan Ukraynalı bayanlar, Rusyanın ülkelerine yönelik saldırılarını Çankayadaki Ukrayna Derneğinde takip ediyor. Her gün dernekte toplanan bayanlar, Rusyanın devam eden askeri harekâtına ilişkin gelişimleri seyredip, bir taraftan yardım kampanyaları yürütüyor.

Bayanlar ek olarak Ukraynadaki yakınları ile telefon ve toplumsal medya yolu ile kontakt kurup, moral sağlamaya çalışıyor. 5 senedir Türkiyede yaşayan psikolog Tetyana Akçar, sinyal problemi sebebiyle görüntülü arayamadığı yakınının gönderilmiş olduğu videoyu, dernekteki arkadaşları ile seyredince duygulu anlamış olur yaşadı. Harkivde bir sığınıkta kalan annenin çekmiş olduğu videoda, montlarıyla ısınmaya çalışan çocuklardan birisinin fotoğraf çizdiği, ötekinin de toprakla oynadığı görüldü.

DAHA FAZLA DAYANAMIYORUM

Evlatlarının durumunu gözyaşları içinde özetleyen Ukraynalı anne, şunları söylemiş oldu:

Bakın çocuklarımız nerede ve iyi mi oyun oynuyor? Şu anda sığınaktayız. Harkive ateş ediyorlar, vuruyorlar. Evde kalmak korkulu, sığınakta kalmak korkulu, kirli ve soğuk. Bir şey yapın lütfen. Benim ufak çocuğum 1,5 yaşlarında ve hasta oldu. 3 gecedir buradayız.

Bu kirli döşekte ve kirli battaniyenin altında yatıyoruz. Yatarken fazlaca üşüyoruz; bundan dolayı burada her yer beton. Fazlaca soğuk. Bu şekilde yiyecek yiyoruz, bir şey içiyoruz. Ve 3 gündür bu durumda yaşıyoruz. Ve her gün ölümü ya da ne yapacağımızı bekliyoruz. Bilmiyorum. Daha çok dayanamıyorum.

Gönderilen başka bir videoda ise bodrum katta ufak kız evladı ile gizlenen anne yer aldı. Evladı mum ışığında oyuncağı ile oynayan annenin Buradaki bodrum katta saklanıyoruz. Burada kızım Zlata ile bekliyoruz. Fazlaca korkulu bir durum söylediği duyuldu.

HER SABAH YAŞIYOR MUSUNUZ? DİYE SORUYORUM

Ailesi ve arkadaşları Harkivde olan Tetyana Akçar, 2014 senesinde Donbasta askerlere, ufaklıklara ruhsal destek verdiğini, şu an Ukraynada yaşananlar sebebiyle fazlaca korktuğunu söylemiş oldu.
Ailesinin yaşadıklarını gözyaşlarıyla özetleyen Akçar, şu şekilde konuştu:

Şu an korkuyu yaşıyorlar, sığınakta kalıyorlar, bazılarının gidecekleri yer olmadığı için evde bekliyorlar. Ablam ile konuştum, Bugün süratli uçakların sesini duydum, hayatımdaki en korkulu sesti dedi. Ablam sığınakta kalıyor, çocuklar var. Askerler yalnız 1 ekmek getirmiş. Ablam, Ekmeği verin, kokusunu fazlaca özledim, koklayayım dedi.

Ekmeği yalnız kokladı ve ufaklıklara hisse ettiler. Her sabah onlara yazıyorum, Nasılsınız, yaşıyor musunuz? diye. Yanıt alamayınca fazlaca ağlıyorum. Evli olmasaydım gidecektim, tabanca alacaktım, savaşacaktım, yardım edecektim. Orası benim memleketim, ülkemi fazlaca seviyorum dedi. Ayrıca dernekteki Ukraynalı bayanlar, ülkelerindeki yakınlarına moral vermek için, Ukraynada fazlaca sevilen Ah, çayırda kırmızı kar topu eğildi adlı şarkıyı söyleyip, ileti gönderdi. (DHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.