Ukrayna’da yaklaşık 5 bin kişinin tahliyesi tamamlandı

Rusyanın, Ukraynanın 5 kentinden sivillerin tahliyesine yönelik başlatmış olduğu ateşkes rejimi ilk neticelerini verdi.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Yardımcısı Kiril Timoşenko yapmış olduğu açıklamada, dün Ukraynanın Sumi kentinden otobüslere bindirilen 5 bin kişinin kentlerden çıkarıldığını duyurdu.

Tahliyelerin 2 aşamalı bulunduğunu ve her 2 aşamanın da başarıyla sonuçlandığını duyuran Timoşenko, Sumideki tahliyelerin her 2 aşaması da tamamlandı. Ortalama 5 bin şahıs, güvenliği sağlanmış bin otobüsle tahliye edildi. İlk tahliyelerin başarıyla tamamlanmasının peşinden 2. aşama da konvoyun Poltavaya ulaşmasıyla tamamlandı ifadelerini kullandı.

Tahliye edilenlerin içinde Türk vatandaşlarının da bulunduğuna dikkat çeken Timoşenko, Tahliye edilenlerin bir çok hanım ve çocuklar. Aralarında Türk vatandaşları da var ifadelerini kaydetti. Açıklamada, Poltavaya nakledilen sivillerin bazılarının trenlere bindirildiği, kentte kalmak isteyenlerin ise sığınaklara yerleştirildiği aktarıldı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.