Ukrayna’da son durum… DSÖ: Sağlık tesislerine saldırılar düzenleniyor

Dünya Sıhhat Örgütü Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, sıhhat tesislerine saldırılarda can kayıpları ve yaralanmalar bulunduğunu kaydetti.

Dünya Sıhhat Örgütü Başkanı sıhhat tesislerine ya da çalışanlarına saldırıların tıbbi tarafsızlığın ihlali bulunduğunu altını çizdi.

VOA Türkçede yer edinen habere nazaran, Rusya’nın sivil bölgeleri fark gözetmeksizin hedef almış olduğu yönünde haberler artmaya devam ediyor.

Ülkenin çeşitli kentlerinden gelen görüntüler ve can kayıplarının devamlı artması da bunu kanıtlar özellikte.

UKRAYNADA SON DURUM

Kiev civarlarında Irpinde Rus ateşi sonucu bölgeden tahliye olmakta olan sivillerden 8 şahıs yaşamını yitirdi. Rusya ise askeri hedefleri hedef aldığını kaydediyor.

Rusya’nın askeri alanda Ukrayna’da istediğini şu ana kadar elde edemediği ve taktik değiştirerek sivil bölgeleri de hedef almaya başladığı yorumları yapılıyor.

Birleşmiş Milletler verilerine nazaran Ukrayna’da ortalama 400 sivil yaşamını yitirdi. Ayrıca kuşatma altındaki Mariupol kentinde yetkililer sivilleri tahliye etmeye çalışıyor.

Pazar günü ateşkes bölgede tekrardan devredeydi fakat Mariupol Belediye Başkanı Vadym Boychenko, Reuters’a yapmış olduğu açıklamada Ruslar’ın ölü ve yaralıları saymalarına bile izin vermediğini, topçu ateşinin durmadığını belirtti. Boychenko, “bizi yok ediyorlar” ifadesini kullandı.

Cumartesi günü yürürlükte olması planlanan ateşkes çökmüş, iki taraf birbirlerini suçlamıştı. Pazar günü için planlanan ateşkese de uyulmadığı görülüyor.

RUSLARIN SALDIRI NEDENİYLE İNSANİ KORİDOR OLUŞTURULAMADI

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Iryna Vereshchuk, Rus bombardımanı sebebiyle insani koridor Pazar günü de açamadıklarını belirtti.

Öte taraftan Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy, Rus roketlerinin Vinnytsia’daki sivil havaalanını tamamen tahrip ettiğini belirtti.

Zelenskiy, Rusya’nın Odessa’yı bombalamayı planladığını da kaydetti ve bunun cenk suçu olacağını altını çizdi.

Ayrıca ülkenin ikinci büyük kenti Harkiv’e yönelik yoğun topçu ateşi olduğu yönünde bilgiler geliyor.

Rus işgali sebebiyle komşu ülkelere sığınanların sayısı 1.5 milyonu aştı. Birleşmiş Milletler’e nazaran durum bu şekilde devam ederse bu sayı 4 milyona yükselebilir.

Ukrayna ordusu çatışmalarda 11 binden fazla Rus askerinin yaşamını kaybettiğini, 88 Rus cenk uçağının da düşürüldüğünü belirtiyor.

Rusya’ya yönelik yaptırımlar çerçevesinde Visa ve Mastercard da Rusya’da kredi kartı işlemlerini durdurduğunu deklare etti.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir