Ukrayna ve Rusya, Adalet Divanı’nda karşı karşıya gelecek

Ukrayna tarafınca Birleşmiş Milletler’in en üst yargı organı olan mahkemeye sunulan dava, hem Rusya hem de Ukrayna tarafınca imzalanan 1948 tarihindeki soykırımın önlenmesi anlaşmasının yorumlanmasına odaklanıyor. VOA Türkçede yer edinen habere bakılırsa, Ukrayna Rusya’nın anlaşmayı birçok yönden yanlış yorumladığını öne sürüyor.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ise Rusya’nın Ukrayna saldırısını ‘‘hususi askeri operasyon’’ olarak değerlendirmişti. Putin, televizyondan canlı gösterilen konuşmasında Ukrayna’nın doğusundaki halkın son sekiz yılda zulme ve soykırıma uğradığını öne sürmüş ve Ukrayna saldırısının bundan dolayı meşru bulunduğunu iddia etmişti.

Kiev’in iddiası Ukrayna’nın doğusunda soykırım yapıldığına ya da yapılacağına dair kanıt olmadığı yönünde. Ukrayna mahkemeden Rusya’nın askeri operasyonunun hukuki zemini olmadığı kararını almasını istiyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.