Ukrayna ve Moldova Dışişleri Bakanları, G7 Dışişleri Bakanları ile görüştü

G7 Dışişleri Bakanları, Almanyadaki Schleswig-Hostein eyaletinin Wangels bölgesinde dün süregelen toplantının peşinden Rusyanın Ukraynaya saldırılarını görüşmek suretiyle bugün yine bir araya geldi. Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbockun ev sahipliğinde gerçekleşen oturuma bugün İngiltere, Almanya, Kanada, Fransa, İtalya, ABD ve Japonyadan oluşan G7 ülkelerinin dışişleri bakanlarının yanı sıra Ukrayna ve Moldova Dışişleri Bakanları da katıldı. Toplantının gündeminde Ukraynadaki savaşın niçin olduğu besin güvenliği endişelerinin olduğu açıklandı.

Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock mevzuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada, Ukraynanın Odesa limanında şu anda engellenmiş 25 milyon ton tahıl var. Bu da başta Afrika ülkeleri ve Orta Doğu olmak suretiyle dünyada milyonlarca insan için besin anlamına geliyor. İşte bu yüzden bugün net bir ileti gönderiyoruz. Sizi görüyoruz, duyuyoruz ve destekliyoruz” dedi.

Baerbock, Şimdi, daha ilkin tartıştığımız benzer biçimde dünya çapındaki sonuçlara bakıyoruz. Cenk bir tek tanklarla, füzelerle, yalan haber ve propagandalarla değil, hem de dünyanın her yerinde gördüğümüz bir besin savaşıdır. Rusyanın dünyaya milyonlarca ton mısır ihraç edilmesine izin vermemesi ve mısırın Ukraynada tutulması büyük bir çekince. Bundan dolayı, şimdi ufukta görünen küresel besin krizine odaklanmamız gerekiyor. Dünyanın en sanayileşmiş ülkeleri, Batı demokrasileri olan G7 olarak siyasal bir yanıt vermemiz gerektiği mevzusunda aslına bakarsanız hemfikirdik. Yaklaşan bu krizlere meydan okumak ve süratli hareket etmek için üzerimize düşen sorumluluğu üstleniyoruz. Bugün bir tek tartışmakla kalmayıp, sonunda G7 ülkeleri olarak bu besin savaşına karşı koymaya hazır olduğumuzu gösteren taahhütlerimizin oldukca mühim bulunduğunu düşünüyorum ifadelerini kullandı.

PUTİN ÜZERİNDEKİ BASKIYI ARTIRMAK ÇOK ÖNEMLİ

İngiltere Dışişleri Bakanlığından bugün gerçekleşen toplantıya ilişkin meydana getirilen açıklamada ise, G7 Dışişleri Bakanları, Ukrayna ve Moldova Dışişleri Bakanları, Ukraynadaki mevcut durumu ve G7nin Ukraynayı Rus saldırganlığına karşı mücadelede iyi mi destekleyebileceğini tartışacaklar denildi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss ise, Bugün, G7 için Almanyadayım. Ukraynaya daha çok tabanca sağlayarak, Rusyaya yaptırımları arttırarak Vladimir Putin üstündeki baskıyı çoğaltmak oldukca mühim. G7, bu kriz esnasında özgürlük ve demokrasiyi korumak için yaşamsal ehemmiyet taşıyor ve bunu yapmak için beraber çalışmaya devam edeceğiz dedi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba, toplantı öncesi İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss ile bir araya geldiğini belirterek, İngiltere ve Ukrayna arasındaki stratejik ortaklığı görüşmek, Ukraynaya daha çok askeri yardım, Rusyaya yeni yaptırımlar ve Rusyayı görevli tutmanın yollarına odaklandık dedi.

Kuleba, G7den Rus varlıklarını dondurmasını ve Ukraynanın tekrardan inşa edilmesi için Ukraynaya yardım etmelerini istediğini söyleyerek, Rusya, ekonomik, siyasal ve finansal olarak ödemek zorunda ifadelerini kullandı. Kuleba ek olarak, Tartışmalara müdahale etmiyoruz, sadece Avrupa Birliği’nin (AB) devam edip etmeyeceğini göreceğimiz tehlikeli sonuç bir an dedi.

G7 Dışişleri Bakanları toplantısına katılan Moldova Dışişleri Bakanı Nicu Popescu ise yapmış olduğu açıklamada, Transdinyester çatışmasını barışçıl bir diyalog ve dış ilişkiler yöntemiyle çözmek istiyoruz. Gördüğümüz şu ki, Transdinyester bölgesindeki vatandaşların bir çok bir cenk bölgesinde yaşamak isteniyor, sulh istiyorlar dedi.

Rusya ve Ukrayna arasındaki cenk ve küresel besin krizinin ele alındığı G7 Dışişleri Bakanları toplantısının yarın da devam etmesi planlanıyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.